روسیه درباره احتمال گسترش دامنه جنگ اوکراین هشدار داد

وزارت خارجه روسیه: غرب در حال قدم زدن «بر لبه پرتگاه» است و با اقدامات خود در قبال اوکراین جهان را به سوی پرتگاه می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روسیه، چهارشنبه 23 اسفند، هشدار داد که جنگ در اوکراین ممکن است در نتیجه اقدامات نسنجیده یک یا دو کشور عضو «ناتو» از کنترل خارج شده و از نظر جغرافیایی گسترش یابد.

جنگ اوکراین عمیق‌ترین بحران در روابط مسکو با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 را جرقه زد.

اظهارات امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه در ماه گذشته مبنی بر این‌که او احتمال اعزام نیروهای غربی به جنگ اوکراین را بعید نمی‌داند، خشم روسیه را برانگیخت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، چهارشنبه خطاب به غرب گفت که روسیه از نظر فنی برای یک جنگ هسته‌ای آماده است و اگر ایالات متحده نیرو به اوکراین بفرستد، این یک تشدید بزرگ درگیری تلقی خواهد شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، چهارشنبه به خبرنگاران گفت که وضعیت در اوکراین خطرناک شده و تشدید تنش‌ها در حال افزایش است.

زاخارووا طی یک کنفرانس مطبوعاتی افزود: در نتیجه اقدامات تحریک‌آمیز نسنجیده انجام شده توسط یک یا دو کشور عضو اتحادیه اروپا یا «ناتو»، بحران اوکراین می‌تواند از مرزهای جغرافیایی خود فراتر رفته، دامنه کاملاً متفاوتی پیدا کند و به شکل غیرقابل کنترلی گسترش یابد.»

این سخنگو در ادامه اظهار داشت که مسکو معتقد است غرب در حال حاضر «در لبه پرتگاه» قرار گرفته و با اقدامات خود در قبال جنگ اوکراین جهان را به لبه پرتگاه می‌کشاند.

ماریا زاخارووا، همچنین افزود: «بر این اساس، امروز این سوال مطرح می‌شود که چگونه از خطرات تشدید بیشتر جلوگیری کنیم، خطرات برای همه افراد منطقی واضح و ترسناک است. او به غرب توصیه کرد که ایده شکست استراتژیک روسیه را کنار بگذارد و از حمایت از اوکراین با پول و سلاح دست بردارد.»

او در این‌باره توضیح داد: «غرب باید یاد بگیرد که نه تنها جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیکی خود، بلکه منافع مشروع دیگر کشورها را نیز در نظر بگیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، همچنین افزود: «به خوبی می‌دانم که این مساله به معنای واقعی کلمه به خشم شدید منجر می‌شود، اما باید در مقطعی این کار انجام شود، لذا هر چه زودتر این اتفاق بیفتد افراد کمتری کشته و متضرر خواهند شد».

گفتنی است که غرب در حمایت از کی‌یف در برابر روسیه با مشکلاتی مواجه شده است، چرا که روسیه اکنون نزدیک به یک پنجم از خاک اوکراین را در تصرف خود دارد و بسیار سریعتر از غرب و اوکراین در حال تجهیز تسلیحاتی مجدد نیروهای خود است.

کی‌یف در این‌باره تاکید دارد که از خود در برابر تهاجم توسعه‌طلبانه روسیه که با هدف محو هویت ملی اوکراین ادامه دارد، دفاع می‌کند.

از دیگر سوی مسکو مدعی است که تهاجم نظامی آن که در فوریه 2022 تحت عنوان «عملیات نظامی ویژه» با یورش ده‌ها هزار نیروی روسی به خاک اوکراین آغاز شده است با هدف تقویت امنیت روسیه در برابر غرب متخاصم و دفاع از جمعیت روسی زبان در جنوب شرقی اوکراین ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید