همانند اقدام«واگنر»؛ اوکراین زندانیان این کشور را در جنگ با روسیه بکار می‌گیرد

وزیر دادگستری اوکراین: جذب آزمایشی محکومان از زندان‌های اوکراین برای اعزام به جنگ نسبتا موفقیت‌آمیز بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود کمبود شدید تعداد نیروهای جذب شده اوکراین در نتیجه ادامه جنگ با روسیه، به نظر می‌رسد کییف در اقدامی مشابه با گروه مزدوران روسی واگنر، به سربازگیری از میان زندانیان در این کشور برای اعزام آنها جنگ روی خواهد آورد.

بنا به گزارش نشریه «پولیتیکو» 14 نماینده پارلمان اوکراین، چهارشنبه 23 اسفند، پیش‌نویس قانونی ارائه کردند که به زندانیان اجازه می‌دهد در ارتش خدمت کنند.

دنیس مالیوسکا، وزیر دادگستری اوکراین هفته گذشته در جریان یک کمپین تلویزیونی ملی گفت که هزاران محکوم در اوکراین وجود دارند که خواهان اعزام به جنگ هستند.

مالیوسکا، توضیح داد که هیچ ایرادی در استخدام افرادی که با چگونگی جنگ کردن آشنا هستند، مشاهده نمی‌کند به ویژه اگر بتوانند به نابودی مهاجمان روسی کمک کنند.

جذب آزمایشی موفق

افزون بر این، وزیر دادگستری اوکراین فاش کرد که جذب آزمایشی محکومان تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده است و افزود: «برخی از این محکومان قهرمان شدند و مدال گرفتند».

وی در ادامه گفت که لایحه قانون جذب زندانیان به ارتش اوکراین فورا مورد بررسی قرار خواهد گرفت چرا که با مخالفت نمایندگان این کشور مواجه نشده است.

با این حال، قانونگذاران اوکراینی هنوز باید قوانینی را برای کنترل زندانیان اعمال کنند.

همچنین مشخص نیست که آیا مجازات کسانی که در حال خدمت هستند کاهش می‌یابد یا خیر.

زندانیان غیر‌خطرناک

به موازات آن، وزیر دادگستری اوکراین گفت که همه فرماندهان نظامی مایل به انتقال محکومان و زندانیان به واحدهای خود نیستند، بنابراین ممکن است آن‌ها را غربالگری کنند.

دنیس مالیوسکا، در ادامه افزود: «تنها زندانیانی مجاز به ثبت نام در ارتش خواهند بود که بیشتر دوران محکومیت خود را سپری کرده باشند و خطری برای مردم اوکراین نداشته باشند».

شایان ذکر است که قانون اوکراین در حال حاضر اجازه استخدام زندانیان را نمی‌دهد. اما با آغاز عملیات نظامی روسیه در فوریه 2022، دولت اوکراین بیش از 300 زندانی را که مایل بودند به ارتش بپیوندند را مورد عفو قرار داد.

از سوی دیگر، روسیه بیش از دو سال است که به جذب محکومین می‌پردازد. یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی روسی «واگنر» که در سانحه‌ هوایی کشته شد، سابقا از زندان‌های روسیه بازدید می‌کرد و به شرط پیوستن به نیروهای مزدور گروه واگنر به محکومان پیشنهاد عفو می‌داد.

نیاز به 500000 نیروی نظامی

این لایحه پارلمان اوکراین نشانه‌ای از ناامیدی این کشور در به‌کارگیری نیروهای تازه‌نفس بیشتر برای جایگزینی و تسکین سربازانی است که زیر آتش جنگ روسیه خسته و خون‌آلود شده‌اند.

گفتنی است کی‌یف به 500000 نیروی جدید جنگی نیاز دارد تا بتواند ساختار نیروهای خود را مورد بازسازی قرار داده و خسارات‌ها را جبران کند.

در حالی که تلاش‌ها برای تمدید قانون بسیج کشور ادامه دارد، در حال حاضر تنها مردان 27 ساله و بالاتر به خدمت گرفته می‌شوند، در حالی که میانگین سنی سربازان اوکراینی اکنون بیش از 40 سال است.

پارلمان کی‌یف در حال کار بر روی تصویب قانونی برای کاهش سن بسیج به 25 سال است، اما این موضوع از نظر سیاسی پیچیده است.
اولین تلاش برای رأی‌گیری در مورد این قانون به دلیل نقض حقوق بشر و خطرات فساد شکست خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید