رهبر اکثریت سنای آمریکا: نتانیاهو مانع اصلی بر سر راه صلح است

وزارت خارجه آمریکا در خصوص اظهارات انتقادی رهبر اکثریت سنای ایالات متحده اعلام کرد که این اظهارات شومر است و موضع دولت بایدن را منعکس نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال بالا گرفتن اختلافات میان واشینگتن و تل‌آویو در تازه‌ترین مورد از آن چاک شومر، رهبر اکثریت سنای ایالات متحده، پنج‌شنبه 24 اسفند، در انتقادات شدیداللحنی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را «مانع اصلی صلح» دانست و گفت که او «اغلب تسلیم خواسته‌های افراط‌گرایان شده است.»

شومر، در سخنرانی خود در مجلس سنای آمریکا افزود:«اگر دولت نتانیاهو پس از جنگ غزه به حکمرانی ادامه دهد، آمریکا باید برای دستیابی به صلح همه‌جانبه به‌طور موثرتر تلاش کند.»

رهبر اکثریت سنا، همچنین گفت که اسرائیل برای دستیابی به صلح پایدار با فلسطینی‌ها باید «اصلاحات اساسی»در رویه خود انجام دهد.

شومر، عضو حزب دمکرات، با بیان این که مخالفت اسرائیل با راه حل تشکیل دو کشور یک «اشتباه بزرگ» است، مذاکره‌کنندگان در مناقشه اسرائیل و غزه را به انجام هر کاری که امکان برقراری آتش‌بس، آزادی گروگان‌ها و کمک‌رسانی به غزه را فراهم کند، ترغیب کرد.

از سویی سفیر اسرائیل در واشینگتن در واکنش به شومر گفت: «مصلحت نیست که یک کشور هم‌پیمان درباره امور داخلی ما اظهارنظر کند».

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل در اشاره به اظهارات انتقادآمیز شومر گفت سخنرانی شومر نشان از این دارد که نتانیاهو در حال از دست دادن بزرگ‌ترین تایید‌کنندگان اسرائیل در آمریکا است.

لاپید افزود که «نتانیاهو زیان بزرگی به تلاش ملی برای پیروزی در جنگ و حفظ امنیت می‌رساند».

در واکنش به این اظهارات انتقادی شومر، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل کشوری مستقل است و سیاست‌های نتانیاهو از حمایت گسترده مردمی برخوردار است.

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا درباره اظهارات شومر که در آن خواستار برگزاری انتخابات در اسرائیل شده است، توضیح داد که کنگره و مجلس سنا موسساتی مستقل هستند و این اظهارات شومر است و موضع دولت بایدن را منعکس نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید