آمریکا و ژاپن استفاده از عمودپرواز «آسپری» را از سر می‌گیرند

مقامات نظامی آمریکا تاکید کرده‌اند تصادف مرگبار نوامبر پارسال نه به خاطر نقص طراحی که بابت نقص فنی خاص بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات نظامی ژاپن و آمریکا روز چهارشنبه گفتند که ارتش‌های دو کشور، پس از کسب اطمینان از اینکه هواپیمای نظامی عمودپرواز «آسپری» دچار نقص طراحی نیست، استفاده از آن در قلمروی ژاپن را از سر گرفتند. سقوط آسپری در جنوب ژاپن در نوامبر پارسال منجر به مرگ پرسنل آمریکایی شده بود.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، وزارت دفاع ژاپن چهارشنبه اعلام کرد دو کشور درباره از سر گرفتن پروازهای آسپری در ژاپن گفت‌وگو کرده‌اند. فرماندهی سیستم‌های هوایی نیروی دریایی ایالات متحده جمعه پیش اعلام کرد سقوط آسپری، که به کشته شدن هشت نظامی آمریکایی منجر شد، بابت «خرابی بی‌سابقه» یک قطعه خاص بوده است.

این حادثه دومین تصادف مرگبار آسپری طی چند ماه و مورد چهارم طی دو سال اخیر بود. یک هفته پس از آن تصادف، ایالات متحده استفاده از کل ناوگان آسپری خود را متوقف کرد. ارتش ژاپن نیز تمام 14 آسپری خود را زمین‌گیر کرد.

به گفته وزارت دفاع ژاپن، هر کدام از شاخه‌های ارتش آمریکا به‌طور جداگانه ناوگان آسپری‌های را خود را به پرواز درخواهند آورد، و افزود توکیو و واشینگتن برای آغاز مجدد عملیات آسپری‌ها از نزدیک با یکدیگر هماهنگی کرده‌اند.

مقامات نظامی آمریکا تاکید کرده‌اند تصادف مرگبار نوامبر پارسال نه به خاطر نقص طراحی که بابت نقص فنی خاص بوده است، و اظهار امیدواری کرده‌‌اند که با در نظر گرفتن تدابیر ایمنی قوی‌تر بتوان از بروز مشکلات مشابه در آینده جلوگیری کرد.

وزارت دفاع ژاپن تصریح کرد پروازهای آسپری در حال حاضر محدود به مناطق اطراف پایگاه‌های نظامی آمریکا و ژاپن خواهد بود. دلیل این امر تلاش برای رفع نگرانی‌های ایمنی ساکنان اوکیناواست، که بیشتر آسپری‌های نظامی ایالات متحده در ژاپن در آنجا مستقر هستند.

به دلیل سقوط مکرر آسپری‌ها در محدوده اوکیناوا، مردم و مقامات محلی مخالفت‌های جدی با پرواز این هواپیما دارند، و به گفته برخی کارشناسان، این مخالفت‌ها ممکن است مشکلاتی برای ادامه همکاری‌های نظامی ژاپن و آمریکا ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید