آمریکا معافیت 10 میلیارد دلاری ایران از تحریم‌ها را تمدید کرد

معافیت ایران از تحریم‌ها، در حالی است که جو بایدن سه‌شنبه 22 اسفند، وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس ابلاغیه تمدید معافیت‌های دولت بایدن، حکومت ایران می‌تواند به بیش از 10 میلیارد دلار وجوه مسدود‌ شده‌اش دسترسی داشته باشد.

نشریه «واشینگتن فری بیکن» خبر داد، به نسخه‌ای از ابلاغیه تمدید معافیت‌ها دولت آمریکا که اواخر روز چهارشنبه 23 اسفند 1402 به کنگره آمریکا ارسال شده، دست پیدا کرده است و بر اساس آن ایران می‌تواند به بیش از 10 میلیارد دلار وجوه مسدود‌ شده‌ خود دسترسی داشته باشد.

معافیت ایران از تحریم‌ها، در حالی است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 22 اسفند، وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

این نشریه با اشاره به اینکه معافیت از تحریم‌ها علیه ایران که مخالفت شدید جمهوری‌خواهان را به همراه داشته است، می‌افزاید: «این معافیت به دولت عراق اجازه مخواهد داد تا پرداخت هزینه برق را از طریق کشور ثالث به ایران منتقل کند».

واشینگتن فری بیکن در ادامه تصریح کرد: «معافیت تحریم‌ها آخرین بار توسط دولت بایدن در نوامبر 2023 تصویب شد و در ماه جاری منقضی می‌شود؛ بر اساس مجوزی که در آخرین معافیت‌ها به ایران اعطا شده است، عراق اجازه خواهد داشت دینار را به یورو تبدیل کند و وجوه را به حساب‌ بانک‌های ایرانی در کشور عمان واریز کند».

جمهوری‌خواهان مخالف ابلاغیه معافیت‌های دولت بایدن در کنگره آمریکا، معتقدند که معافیت‌های تحریمی ایران برای منطقه خطرناک خواهد بود، چراکه حکومت ایران از این پول برای تجهیز و تقویت گروههای نیابتی‌ خود در منطقه استفاده می‌کند و از طرفی دیگر فعالیتهای نظامی و هسته‌ای خود را گسترش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید