پوتین: در صورت تهدید تمامیت روسیه آماده استفاده از سلاح هسته‌ای هستیم

بایدن در دیدار با آندری دودا، همتای لهستانی خود و دونالد تاسک، نخست‌وزیر این کشورهشدار داد که خطر روسیه، اروپای شرقی را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری روسیه به نقل از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری در اظهاراتی که چهارشنبه 23 اسفند منتشر شد، آورد که اگر نیروهای آمریکایی وارد اوکراین شوند، روسیه این اقدام را به عنوان یک مداخله تلقی خواهد کرد.

پوتین در مصاحبه با این خبرگزاری و تلویزیون دولتی با بیان این که اگر آمریکا آزمایش‌های هسته‌ای انجام دهد، روسیه نیز ممکن است دست به اقدام مشابه بزند، تاکید کرد: «در صورت تهدید تمامیت روسیه، آماده استفاده از سلاح هسته‌ای هستیم.»

«شتاب اوضاع به این سمت نیست»

او افزود که کشورش در وضعیت آمادگی نظامی و فنی برای جنگ هسته‌ای قراردارد اما در حال حاضر «شتاب اوضاع به این سمت نیست.»

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که کشورش برای گفت‌وگو در مورد اوکراین آماده است، اما به شرطی که این مذاکرات بر اساس «واقعیت‌های میدانی» باشد.

پوتین در پاسخ به سوالی درباره «توافق اخلاقی» با غرب گفت که روسیه به کسی اعتماد ندارد و خواستار تضمین‌های امضاشده است.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین بر آمادگی این کشور برای مذاکره در این زمینه بر اساس واقعیت میدانی و نه بر اساس تمایلات ناشی از به‌اصطلاح «مصرف داروهای روانپزشکی»، تاکید ورزید.

او افزود: «آیا برای مذاکره آماده هستیم، بله، اما فقط برای مذاکره و نه بر اساس برخی تمایلات ناشی از مصرف مواد روانگردان، بلکه بر اساس واقعیت‌های میدانی و موجود در عرصه میدانی.»

هشدار بایدن در مورد خطر روسیه

همزمان و در حالی که بسته بزرگ کمک به اوکراین هنوز در انتظار تصویب کنگره است، دولت آمریکا سه‌شنبه، حمایت نظامی جدید خود از کی‌یف را اعلام کرد، آنهم در حالی که جو بایدن، رئیس جمهوری در دیدار با آندری دودا، همتای لهستانی خود و دونالد تاسک، نخست‌وزیر این کشورهشدار داد که خطر روسیه، اروپای شرقی را تهدید می‌کند.

بایدن در حاشیه دیدارش خود با دودا و تاسک، در کاخ سفید گفت: «باید قبل از این که خیلی دیر شود اقدام کنیم زیرا روسیه در اوکراین متوقف نخواهد شد و لهستان می‌تواند این را به خاطر بسپارد.»

همزمان واشینگتن با معامله فروش موشک به لهستان، هم‌پیمان خود در «ناتو» موافقت کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، این معامله که مطابق با قوانین ایالات متحده به کنگره گزارش شده، فروش موشک‌های دوربرد هوا به سطح به ارزش 1.77 میلیارد دلار و موشک‌های میان برد هوا به هوا به ارزش 1.69 میلیارد دلار را شامل می‌شود.

کمک نظامی 300 میلیونی به اوکراین

کاخ سفید پیشتر از کمک نظامی جدید به ارزش 300 میلیون دلار برای رفع نیازهای «مبرم» اوکراین در جنگ با روسیه خبر داد.

جیک سالیوان، مشاور بایدن تاکید کرد که این کمک‌ها «برخی از نیازهای مبرم اوکراین را برآورده می‌کند»، اما جایگزینی برای تصویب بودجه جدید درخواستی بایدن در کنگره نیست.

به گفته سالیوان، این کمک‌ها به ویژه شامل موشک‌های پدافند هوایی، مهمات و گلوله‌های توپ است و «برخی از نیازهای فوری اوکراین» را برآورده می‌کند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «هدف از این کمک نسبتاً اندک، تامین حداقل ضروری نیازهای اوکراین برای مدتی کوتاه است که بودجه آن از طریق ارزیابی مجدد محاسبات پنتاگون تامین خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید