نخست وزیر هائیتی تحت شرایط اضطراری کناره‌گیری خود را اعلام کرد

پورتوپرنس، پایتخت هائیتی، شاهد حملات هماهنگ گسترده باندهای خلافکار به پلیس و نهادهای دولتی بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آریل هنری، نخست وزیر هائیتی، پس از آنکه هرج و مرج در کشورش بالا گرفت و باندهای خلافکار به نهادهای دولتی حمله کردند و نظم اجتماعی را در آستانه فروپاشی قرار دادند، اعلام کرد از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و شرایط را برای برگزاری انتخابات بعدی در این کشور فراهم می‌کند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، هنری این اعلامیه را پس از برگزاری جلسه اضطراری روز دوشنبه «جامعه کارائیب و بازار مشترک» در جامائیکا، که طی آن سران کشورهای کارائیب به رایزنی درباره هائیتی پرداختند، صادر کرد. جامعه کارائیب متعهد به تشکیل یک شورای انتقالی برای برگزاری انتخابات در هائیتی شد.

پس از چندین هفته خشونت سیستماتیک در هائیتی، هنری هفته پیش به کنیا رفت تا از نیروی پلیس این کشور برای برقراری نظم تقاضای کمک کند. او دیگر نتوانست به هائیتی بازگردد، چرا که اوضاع امنیتی در اطراف فرودگاه پورتوپرنس، پایتخت این کشور، به شدت متشنج بود. هنری از هفته پیش در پورتوریکو در قلمرو ایالات متحده ساکن بوده است.

هنری در سال 2021 به دنبال ترور رئیس‌جمهوری وقت هائیتی به قدرت رسید، اما پارسال با این توجیه که وضعیت کشور ناامن است، از برگزاری انتخابات خودداری کرد. این تصمیم وی معترضانی که ماه‌ها منتظر انتخابات بودند را خشمگین کرد، و هنری پس از مدتی کنترل خود بر کشور را از دست داد.

از زمان سفر هنری به کنیا، پورتوپرنس شاهد حملات هماهنگ گسترده باندهای خلافکار به پلیس و نهادهای دولتی بوده است، که ده‌ها هزار نفر از شهروندان این کشور را مجبور به فرار از خانه و کاشانه خود کرده است.

از زمان حمله باندهای خلافکار به بزرگترین زندان این کشور در پورتوپرنس در اوایل این ماه، که منجر به کشته و زخمی شدن پرسنل پلیس و زندان و فرار کردن حدود 3500 زندانی شد، دولت هائیتی تحت شرایط اضطراری قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید