رئیس جمهوری لیتوانی خطاب به پوتین: اینجا هیچکس از شما نمی‌ترسد

اظهارات هیتاناس ناوسدا یک روز پس از آن مطرح می‌شود که لئونید ولکوف عضو اصلی اپوزیسیون روسیه در ویلنیوس هدف حمله قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیتاناس ناوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی، چهارشنبه 23 اسفند، یک روز پس از حمله به لئونید ولکوف، یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون روسیه در ویلنیوس، گفت که هیچ‌کس در کشورش از پوتین «ترسی» ندارد.

در همین حال پلیس اعلام کرده که تحقیقات «جنایی» را در مورد حادثه حمله به ولکوف آغاز کرده است.

مردی شامگاه سه‌شنبه به لئونید ولکوف، چهره مخالف در تبعید دولت روسیه و دستیار سابق الکسی ناوالنی، مقابل خانه‌اش در ویلنیوس با یک جسم تیز حمله کرد که به شکستگی دست وی منجر شد.

وليونيد فولكوف
وليونيد فولكوف

ابراز تاسف دولت لیتوانی

دولت لیتوانی در مورد این حادثه ابراز «تاسف» کرد.

ولکوف، چهارشنبه گفت که مردی «حدود 15 بار» با یک جسم تیز به او ضربه زده و اشاره کرد که دست وی شکسته است. ولکوف در «تلگرام» با ابراز خوشحالی از نجات یافتن از این سوءقصد به جان خود، گفت: «می‌خواستند من را به یک طبق غذای گوشت تبدیل کنند.»

رئیس جمهوری لیتوانی به نوبه خود در مورد همتای روسی‌اش گفت: «من می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که آژانس‌ها در مورد این حادثه ارزیابی و تحقیق خواهند کرد و امیدوارم عاملان آن را پیدا کنند، و در مورد پوتین فقط یک چیز می‌توانم بگویم: «اینجا هیچکس از تو نمی‌ترسد.»

در همین راستا، گابریلیوس لندسبرگیس، وزیر خارجه لیتوانی، ضمن محکوم کردن این حادثه آن را شوک‌آور توصیف کرد. لندسبرگیس در پیامی در شبکه «ایکس» تاکید کرد که عاملان این حادثه «به خاطر جنایات خود پاسخگو خواهند شد.

دستیار ناوالنی

لئونید ولکوف (43 ساله) یکی از چهره‌های برجسته اپوزیسیون روسیه و یکی از دستیاران الکسی ناوالنی است.

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون دولت روسیه و منتقد سرسخت پوتین در 16 فوریه در سن 47 سالگی زمانی که در حال گذران حکم 19 ساله خود به اتهام افراط‌گرایی در زندان روسیه بود، درگذشت.

در همین راستا، کیرا یارمیش، سخنگوی سابق ناوالنی، گفت که ولکوف در کمین مهاجم قرار گرفته بود. او توضیح داد که وی در خارج از منزلش هدف حمله قرار گرفته است. شخصی شیشه ماشین را شکست و به چشمان او گاز اشک‌آور پاشید و سپس لئونید را با ضربات چکش زخمی کرد».

ولکوف پس از حمله به بخش اورژانس منتقل شد و در نهایت توانست از این حادثه جان سالم به‌در برده و به خانه بازگردد.

آنا بریوکووا، همسر ولکوف در پلتفرم «X» نوشت: «هم اکنون ما در خانه هستیم. دست لئونید شکسته است و او هنوز نمی‌تواند راه برود.» وی همچنین تصاویری منتشر کرد که جراحات همسرش، از جمله دایره سیاه دور چشم، لکه قرمز روی پیشانی و خون روی یکی از پاهایش را نشان می‌داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید