جیک سالیوان: راهکار صلح و ثبات در منطقه با حمله نظامی به رفح محقق نمی‌شود

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا: امکان دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، سه‌شنبه 22 اسفند، گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از هیچ عملیات نظامی اسرائیل در رفح که از غیرنظامیان محافظت نمی‌کند، حمایت نخواهد کرد.

وی در این‌باره افزود که کاخ سفید تاکنون طرح‌ قابل‌اعتمادی برای اجرای چنین عملیاتی ندیده است.

سالیوان همچنین افزود که بایدن معتقد است که راه صلح و ثبات در منطقه با حمله نظامی به شهر رفح که 1.3 میلیون نفر آواره را در خود جای داده و بدون ارائه طرحی قابل‌اعتماد برای حفاظت از غیرنظامیان، محقق نمی‌شود.

از سوی دیگر، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، سه‌شنبه گفت به‌رغم وجود و ادامه بسیاری از مسائل پیچیده، هنوز امکان دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه وجود دارد.

رئیس سازمان سیا، در یک جلسه استماع در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «من معتقدم که هنوز امکان دستیابی به چنین توافقی وجود دارد.

همان‌طور که گفتم، این به دلیل عدم تلاش ما نخواهد بود. ما از نزدیک با همتایان مصری، اسرائیلی و قطری در این خصوص تلاش می‌کنیم.

این یک روند بسیار دشوار است. من فکر نمی‌کنم که کسی بتواند در این زمینه موفقیت را تضمین کند. تنها چیزی که فکر می‌کنم می‌توانید تضمین کنید این است که جایگزین‌ها بدتر هستند.»

این در حالی است که قطر سه‌شنبه تایید کرد که اسرائیل و حماس درباره آتش‌بس در جنگی که از 7 اکتبر میان آن‌ها در نوار غزه جریان دارد، «به توافق نزدیک نیستند.»

مجید الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه گفت: «ما به توافق آتش‌بس میان اسرائیل و حماس نزدیک نیستیم و این بدان معناست که مشاهده نمی‌کنیم که دو طرف متخاصم بر سر ایده‌ای به توافق برسند که بتواند مناقشه کنونی را بر سر اجرای یک توافق آتش‌بس حل کند.»

در این گیرودار مذاکرات قاهره میان حماس و میانجی‌های قطری و مصری به هدف دستیابی به توافق با طرف اسرائیلی بر سر آتش‌بس موقت قبل از ماه رمضان و مبادله اسرا میان دو طرف، همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید