اتحادیه اروپا در آستانه کمک 5 میلیارد یورویی به اوکراین است

از صندوق تسهیلات صلح اروپا قبلاً برای کمکی معادل 6.1 میلیارد یورو برای اوکراین استفاده شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کردند که اعضای این اتحادیه در آستانه توافقی تاریخی درباره صندوق کمک‌های نظامی به اوکراین هستند که راه را برای تخصیص 5 میلیارد یورو به کی‌یف برای نبرد با مسکو هموار می‌کند.

به گزارش «رویترز»، اعضای اتحادیه اروپا، با محوریت فرانسه و آلمان، به مدت چندین ماه مشغول گفت‌وگو درباره صندوقی به نام «تسهیلات صلح اروپا» بوده‌اند. این صندوق به عنوان یک مکانیسم عظیم بازپرداخت عمل می‌کند، و کارش بازپرداخت هزینه به اعضای اتحادیه اروپاست که به دیگر کشورهای این اتحادیه یا متحدان آن تسلیحات ارسال می‌کنند.

به منظور تصویب شرایط جدید این صندوق، فرانسه اصرار داشت که صندوق روی سیاست «خرید اروپایی» متمرکز شود. این سیاست بدین معناست که هر کدام از اعضا و متحدان که نیازهای تسلیحاتی خود را با خرید و فروش از داخل اروپا تامین کنند، در اولویت کمک قرار می‌گیرند.

دیپلمات‌ها گفتند که اعضای اتحادیه به مصالحه‌‌ای دست پیدا کردند که قوانین خرید اروپایی را انعطاف‌پذیرتر می‌کند. به گفته آنها، توافق جدید می‌تواند توسط سفیران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در جلسه روز چهارشنبه در بروکسل تصویب شود.

مایکل کلاوس، سفیر آلمان در اتحادیه اروپا گفت: «آلمان از این مصالحه حمایت می‌کند. این یک راه حل خوب برای اوکراین است، چرا که امکان تحویل کمک‌های نظامی دوجانبه را فراهم می‌کند، و از تأخیر بوروکراتیکی که ممکن است در مسیر کار ایجاد شود، جلوگیری می‌کند.»

به گفته رویترز، از صندوق تسهیلات صلح اروپا قبلاً برای کمکی معادل 6.1 میلیارد یورو برای اوکراین استفاده شده بود. جوزف بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پارسال پیشنهاد کرد که یک بسته نقدی جدید به طور ویژه برای کمک به کی‌یف، تحت عنوان «صندوق کمک به اوکراین»، با بودجه سالانه حداکثر 5 میلیارد یورو برای چهار سال آینده درون همین صندوق ایجاد شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size