نهادهای امنیتی آمریکا: نظم جهانی مدام شکننده‌تر می‌شود

هینز ابراز نگرانی کرد که جنگ غزه می‌تواند ناامنی جهانی را افزایش ده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهادهای امنیتی ایالات متحده در گزارش سالانه ارزیابی تهدید 2024 خود که به کنگره ارائه کردند، گفتند که آمریکا به دلیل رقابت قدرت‌های بزرگ، چالش‌های فراملی، و درگیری‌های منطقه‌ای با نظم جهانی هرچه شکننده‌تر روبرو شده است.

به گزارش «رویترز»، در این گزارش که روز دوشنبه منتشر شد آمده است: «یک چین جاه‌طلب اما مضطرب، یک روسیه متخاصم، برخی قدرت‌های منطقه‌ای مانند ایران، و بازیگران غیردولتی توانمندتر، قوانین دیرینه نظام بین‌الملل و همچنین برتری ایالات متحده در آن را به چالش می‌کشند».

گزارش مذکور عمدتاً بر تهدیدات چین و روسیه، بزرگترین رقبای ایالات متحده، متمرکز بود. در این گزارش آمده است که چین با حمایت از صنعت روسیه همزمان با آغاز جنگ در اوکراین، به روسیه کمک اقتصادی و امنیتی می‌کند.

اوریل هینز، مدیرکل سازمان اطلاعات ملی آمریکا، در جلسه استماع سنا از قانونگذاران خواست تا ارائه کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین را تایید کنند. او گفت تصور اینکه چگونه اوکراین می‌تواند بدون کمک بیشتر از سوی واشینگتن زمین‌هایی که از روسیه پس گرفته را حفظ کند، دشوار است.

ویلیام برنز، مدیرکل سازمان اطلاعات خارجی آمریکا «سیا» نیز گفت که بر اساس ارزیابی این نهاد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، به‌رغم پیامدهای اقتصادی که در حال تبدیل کردن روسیه به «دست‌نشانده اقتصادی چین» است، درباره مذاکره برای پایان دادن به جنگ اوکراین جدی نیست.

برنز نیز مانند هینز قویاً بر لزوم ادامه حمایت از اوکراین و همچنین ارسال پیام به چین درباره تبعات تجاوز به همسایگان خود مانند تایوان یا توسعه‌طلبی در دریای چین جنوبی تاکید کرد، و گفت کمک‌های نظامی جدید واشینگتن به کی‌یف «اهرمی جدی» برای مذاکرات آینده با مسکو فراهم می‌کند.

هینز نیز ابراز نگرانی کرد که جنگ غزه می‌تواند ناامنی جهانی را افزایش دهد. او با اشاره به حملات شبه‌نظامیان حوثی به کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ گفت گروه‌های شبه‌نظامی القاعده و داعش با الهام گرفتن از حماس به حامیان خود دستور داده‌اند تا علیه منافع آمریکا و اسرائیل حملاتی صورت دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید