مسلحان روسی مخالف مسکو با نفوذ از مرز اوکراین روستایی را در خاک روسیه تصرف کردند

ارتش روسیه تایید کرد که چندین حمله را در شامگاه دوشنبه و در ساعات اولیه امروز سه‌شنبه به مناطق مرزی دفع و تاکید کرد که از هرگونه نفوذ به خاک کشورش جلوگیری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروهی از مسلحان روسی مخالف کرملین، سه‌شنبه 22 اسفند، اعلام کردند که پس از حمله زمینی به یک روستای روسیه در مرز بین دو کشور متخاصم، کنترل آن را به دست گرفته‌اند.

از سوی دیگر، مسکو تأیید کرد که چندین حمله را در شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌شنبه علیه مناطق مرزی دفع و از هرگونه نفوذ به خاک خود جلوگیری کرده است.

این حملات سه روز قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری روسیه رخ می‌دهد که انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فعلی روسیه در آن پیروز شود.

گروه مخالفان مسلح روسی موسوم به «ارتش آزادی‌بخش روسیه» در کانال «تلگرام» خود با اعلام این که نیروهایش «از مرز عبور کرده‌اند»، ویدیویی از پیشروی سه خودروی زرهی آن حین تاریکی در جاده‌ای روستایی منتشر کرد.

این گروه مخالفان مسلح روسی همچنین اعلام کرد که یک خودروی نظامی زرهی ارتش روسیه را در روستای «تیوتکینو» در منطقه کورسک «منهدم» کرده است.

الکسی بارانوفسکی، نماینده ارتش آزادی‌بخش روسیه به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «نبرد میان شبه‌نظامیان روسی وفادار به کییف و نیروهای ارتش روسیه تا ساعت 10:15 به وقت گرینویچ، در مناطق بلگورود و کورسک همچنان ادامه داشت».

بارانوفسکی، با اشاره به اینکه نیروهای روسیه خودروهای زرهی خود را از دست دادند، بیان کرد که این گروه قصد دارد دامنه عملیات خود را به سایر مناطق روسیه گسترش دهد.

از دیگر سو، ارتش روسیه نیز اعلام کرد که چندین حمله را در شب و ساعات اولیه صبح سه‌شنبه به مناطق مرزی دفع و تاکید کرد که از هرگونه نفوذ به خاک خود جلوگیری کرده است.

وزارت دفاع روسیه، سه‌شنبه اعلام کرد: «صبحگاه امروز یگان‌های نیروهای مسلح روسیه و سرویس گارد مرزی سرویس امنیت فدرال تلاشی برای نفوذ به خاک روسیه در مناطق بلگورود و کورسک که توسط رژیم کی‌یف آغاز شده بود را خنثی کردند».

رومن استاروویت، فرماندار این منطقه مرزی روسیه ضمن تایید انجام این حمله و اشاره به زخمی شدن یک نفر به طور جزئی، هرگونه شکست نیروهای روسیه طی این درگیری‌ها را رد کرد.

مقامات شهر کورسک، امروز پس از حملاتی که توسط جنگجویان طرفدار اوکراین انجام شد، دستور بستن مدارس را صادر کردند.

گردان «سیبیر» نیز به نوبه خود از «درگیری شدید» در خاک روسیه خبر داد و از مردم روسیه خواست که انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که از 15 تا 17 مارس برنامه‌ریزی شده است را تحریم کنند.

وابسته به «سیا» و ارتش اوکراین

این گردان مخالفان مسکو و همچنین گروه «ارتش آزادی‌بخش روسیه» در حالی بر ادامه مبارزات مسلحانه خود برای تغییر و بهبودی اوضاع در روسیه تاکید می‌کنند که مقامات روسیه در گذشته همواره این گروه‌ها را دست‌نشانده ارتش اوکراین و سازمان «سیا» دانسته‌اند که بنا به گفته مسکو تلاش می‌کنند در روسیه هرج و مرج ایجاد کنند.

از سویی آندری یوسف، سخنگوی اطلاعات نظامی اوکراین، به «کانال 24 » اوکراین گفت که این دو گروه به طور مستقل به خاک روسیه حمله کردند و به هیچ حزبی در اوکراین وابسته نیستند.

این سخنگو در ادامه افزود که گروه دیگری نیز در این عملیات شرکت دارند که خود را «ارتش داوطلبان روسیه» معرفی می‌کنند.

«ارتش آزادی‌بخش روسیه» و «ارتش داوطلبان روسیه» پیش از این مسئولیت انجام حملات دیگری به روسیه در آن سوی مرز اوکراین را بر عهده گرفته بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید