تلاش ترامپ برای تضمین نامزدی خود از سوى حزب جمهوری‌خواه در ایالت جورجیا

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا باید رای 1215 نماینده را برای تضمین نامزدی خود کسب کند که از این تعداد او هنوز به 140 رای نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا انتظار دارد که سه‌شنبه 22 اسفند نامزدی خود را سوی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا تضمین کند.

او در این کارزار انتخاباتی، حساب خود را روی نتایج انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در برخی ایالت‌ها از جمله ایالت جورجیا باز کرده است.

این ایالت با جمعیتی بیش از 10 میلیون نفر یکی از عرصه‌های پیگرد قضایی ترامپ در سال‌های گذشته بود که می‌تواند کارزار انتخاباتی او را مختل ‌کند.

ترامپ پس از حذف همه رقبای خود از جمله نیکی هیلی که در 6 مارس ماه جاری از رقابت حزبی خارج شد، به عنوان تنها نامزد برجسته در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آینده باقی مانده است. با این حال او برای انتخاب رسمی باید حداقل رای تعداد نمایندگانی که قرار است در کنوانسیون عمومی حزب جمهوری خواه شرکت کنند را به دست آورد تا بتواند به عنوان نامزد رسمی جمهوری‌خواهان معرفی شود.

ترامپ باید رای 1215 نماینده را برای تضمین نامزدی خود کسب کند. با توجه به اینکه تعداد نمایندگان پیشنهادی در انتخابات مقدماتی روز سه شنبه 160 رای است بنابراین او همچنان به 140 رای نیاز دارد.

ایالت جورجیا و نقش محوری آن

انتخابات مقدماتی حزب جمهوری آمریکا علاوه بر ایالت جورجیا که ترامپ خاطرات خوب و در عین حال تلخی از آن دارد، امروز در هاوایی، واشینگتن و می سی سی پی برگزار می‌شود.

ایالت جورجیا که در جنوب شرقی ایالات متحده در کنار فلوریدا واقع شده است، معمولاً در انتخابات ریاست جمهوری آرای خود را به نفع نامزدهای حزب جمهوری‌خواه می‌انداخت. این ایالت در انتخابات سال 2016 که رقابت بین هیلاری کلینتون از حزب دموکرات و ترامپ از حزب جمهوری‌خواه بود رای خود را به ترامپ داد. اما در سال 2022 این‌گونه نشد و ایالت جورجیا یکی از ایالت‌هایی بود که به شکست ترامپ مقابل جو بایدن منجر شد و او را از دومین دوره متوالی در کاخ سفید محروم کرد.

اختلاف ترامپ و بایدن در ایالت جورجیا تنها 12 هزار رای بود. در آن زمان ترامپ به جای اعتراف به شکست خود در این ایالت، طی یک تماس تلفنی با مقامات محلی انتخاباب، از آنها خواست تا آرای کافی برای پر کردن فاصله‌ای که با بایدن دارد را پیدا کنند.

پس از انتشار این فایل صوتی، مقامات ایالت جورجیا ترامپ را متهم به تلاش برای لغو نتایج انتخابات در این ایالت کردند.

ترامپ اتهام «اخاذی» و ارتکاب برخی «مخالفت‌های قانونی» برای لغو نتایج انتخابات در این ایالت را نپذیرفت و بر بی‌گناه بودن خود تاکید کرد.

او پس از این اتهام یک روز در زندان فولتون کانتی در آتلانتا جایی که اثر انگشت و یک عکس مجرمانه از او گرفته شد، ظاهر شد اما همان روز با وثیقه 200 هزار دلاری آزاد شد.

انتخابات آتی در این ایالت احتمالاً تقابل مجدد همان دو رقیب 4 سال پیش یعنی بایدن و ترامپ خواهد بود.

بر اساس نظرسنجی‌ها، تفاوت بین آنها در ایالت جورجیا به احتمال زیاد، کم است.

بایدن و ترامپ روز شنبه به عنوان بخشی از کمپین انتخاباتی خود به ایالت جورجیا رفتند و در آنجا بر سر مسائل مختلفی از جمله سن بالای رئیس جمهوری فعلی و مسائل مربوط به مهاجرت سخنرانی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید