پیام بایدن به مناسبت ماه رمضان: رنج فلسطینیان در ذهن من است

رئیس‌جمهوری آمریکا: اسلام‌هراسی مطلقا جایی در ایالات متحده ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا طی پیامی به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان تأکید کرد که به تلاش‌ها برای ارسال کمک‌های بیشتر به نوار غزه و اقدام جهت آتش‌بس فوری و پایدار، ادامه خواهد داد.

بایدن در این پیام به فاجعه بزرگی که فلسطینیان در اثر جنگ اسرائیل در نوار غزه تجربه می‌کنند، اشاره داشت.

او گفت: «ماه رمضان امسال هنگامی فرا رسیده که جنگ غزه، رنج وحشتناکی بر فلسطینیان تحمیل کرده و بیش از 30 هزار فلسطینی کشته شده‌اند که بیشتر آنها غیرنظامیان و از جمله هزاران کودک هستند و بعضا شامل افرادی از خانواده‌های مسلمانان آمریکایی می‌شوند که بابت ازدست‌دادن عزیزانشان اندوهگین هستند»

او در ادامه با این بیان که نزدیک به دو میلیون فلسطینی در زمانی آواره‌شده و محتاج غذا، آب، دارو و سرپناه هستند که در روزها و هفته‌های آینده مسلمانان جهان برای افطار گرد هم می‌آیند، افزود: «بیش از هر چیزی، رنج فلسطینی‌ها در ذهنیت بسیاری از آنها و در خاطر من هم حضور خواهد داشت.»

جو بایدن همچنین گفت: «ایالات متحده به رهبری تلاش‌های بین‌المللی برای ارسال کمک‌های امدادی بیشتر به غزه از طریق زمین، هوا و دریا ادامه خواهد داد.»

احداث اسکله موقت

او خاطرنشان کرد که دستور ساخت اسکله موقت در ساحل غزه برای پذیرش محموله‌های بزرگ کمک‌ها را به ارتش آمریکا داده و عملیات بارریزی هوایی کمک‌ها با هماهنگی با شرکای بین‌المللی امریکا از جمله اردن، ادامه دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «به کار با اسرائیل برای گسترش روند تحویل زمینی کمک‌ها و تاکید بر لزوم تسهیل جاده‌های بیشتر و بازگشایی تعداد بیشتری از گذرگاه‌ها برای رساندن کمک به شمار بیشتری از مردم، ادامه خواهیم داد».

«راه حل دوکشوری»

بایدن ضمن تاکید مجدد بر ضرورت دستیابی به راه حل دوکشوری گفت: «به سازندگی به سوی آینده درازمدت از ثبات، امنیت و صلح ادامه خواهیم داد که مستلزم راه حل دوکشوری برای تضمین تقسیم برابر معیارهای آزادی، زندگی شرافت‌مندانه، امنیت و شکوفایی میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها است. این تنها راه حرکت به سمت صلح پایدار است.»

مبارزه با اسلام‌هراسی

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیام خود ضمن هشدار در خصوص«ظهور هولناک نفرت و خشونت علیه مسلمانان آمریکایی» افزود: «اسلام‌هراسی مطلقا جایی در ایالات متحده ندارد و دولت در راستای توسعه اولین استراتژی ملی برای مبارزه با اسلام‌هراسی و انواع گرایشات جانبدارانه و تبعیض‌آمیز مرتبط با ایجاد نفرت‌افکنی علیه جوامع مسلمان، سیک، جنوب آسیا و آمریکایی‌های عرب‌تبار، تلاش می‌کند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در پایان پیام خود به مسلمان آمریکایی گفت: «امیدوارم بدانید که شما افرادی مورد تقدیر در خانواده آمریکایی ما هستید. به کسانی که در برهه جنگ کنونی، اندوهگین هستند می‌گویم که شما را می‌بینم و می‌شنوم و از خداوند مسئلت دارم که آرامش خود را در ایمان، خانواده و جامعه خود پیدا کنید. برای همه کسانی که امشب آغاز ماه مبارک رمضان را جشن می‌گیرند، ماه پر از سلامتی، سلامتی و برکت را برای شما آرزومندم. رمضان کریم».

توصیه بایدن به اسرائیل

این در حالی بود که بایدن شنبه در مصاحبه‌ای با «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفته بود: «نتانیاهو حق دارد از اسرائیل دفاع و به حماس حمله کند، اما او باید مراقب بی‌گناهانی باشد که به دلیل اقدامات انجام‌شده، جان می‌بازند.»

بایدن افزود: «به نظر من این کار بیشتر از این‌که به نفع اسرائیل باشد، به زیان آن تمام می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید