اوکراین توصیه پاپ مبنی بر مذاکره با روسیه را رد کرد

پاپ تاکنون چندین مرتبه مقامات اوکراینی را به دلیل اظهارات خود درباره جنگ این کشور با روسیه دلخور کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ارشد اوکراین روز یکشنبه توصیه پاپ فرانسیس مبنی بر لزوم کوتاه آمدن کی‌یف در برابر مسکو به خاطر قرار گرفتن در «موضع شکست» و آغاز روند مذاکرات صلح را رد کردند.

به گزارش «رویترز»، رهبر کاتولیک‌های جهان گفته بود: «هنگامی که اوضاع برای یک طرف نبرد بحرانی می‌شود، باید شجاعت این را داشته باشد تا پرچم سفید را برافرازد و مذاکره کند.»

اگرچه پاپ در گذشته نیز به لزوم مذاکره میان دو کشور اشاره کرده بود، به نظر می‌رسد این اولین مرتبه باشد که فرانسیس درباره اوکراین از اصطلاحاتی همچون «پرچم سفید» یا «شکست» استفاده کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، بدون نام بردن از پاپ به سخنان وی واکنشی تند نشان داد و گفت: «چهره‌های مذهبی اوکراین با دعا، حرف، و اقدامات خود از ما حمایت می‌کنند. این یک کلیسای مردمی است. نه اینکه از جایی 2500 کیلومتر دورتر بخواهند بین کسی که می‌خواهد زندگی کند و کسی که می‌خواهد او را نابود کند میانجی‌گری مجازی کنند.»

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز در حساب «ایکس» خود نوشت: «فرد دارای نفوذ در هر اختلافی طرف خیر را می‌گیرد، نه اینکه دو طرف اختلاف را همتراز قرار دهد و نامش را مذاکره بگذارد.»

اسقف اعظم سویاتوسلوف شِوچوک، رهبر کلیسای کاتولیک 5 میلیون نفری اوکراین نیز به اظهارات پاپ واکنش نشان داد و گفت: «اوکراین مجروح شده، اما فتح نشده است! اوکراین خسته شده، اما ایستاده است و خواهد ایستاد! باور کنید هیچ‌کس قصد تسلیم شدن ندارد.»

به گفته رویترز، پاپ تاکنون چندین مرتبه مقامات اوکراینی را به دلیل اظهارات خود درباره جنگ این کشور با روسیه دلخور کرده است. در یک نمونه مشهور، فرانسیس پارسال خطاب به جوانان روسی گفت باید به عنوان «وارث تزارها مانند پطر کبیر» به خودشان افتخار کنند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پطر کبیر را الگوی خود برای حمله به اوکراین معرفی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید