نگرانی در غرب از فشار برخی جناح‌ها در ایران برای شتاب دادن به برنامه هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه توقف نظارت بین‌المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بسیاری از دیپلمات‌ها در غرب از قدرت فزاینده برخی از جناح‌های داخل حکومت ایران که برای شتاب دادن به برنامه هسته‌ای با هدف داشتن تسلیحات هسته‌ای فشار می‌آورند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

این نگرانی‌های فزاینده در میان دیپلمات‌ها در آمریکا و اروپا ناشی از عدم وجود نظارت مستقیم بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای ایران و تنش‌های ناشی از جنگ غزه از زمان حمله 7 اکتبر است که به باور آنان، باعث تقویت قدرت آن دسته از جناح‌های تندرو در ایران می‌شود که به دنبال تولید سلاح‌های هسته‌ای هستند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، کسری اعرابی، مدیر تحقیقات سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، در این باره گفته «عدم اقدام دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخگو کردن حکومت ایران در رابطه با پیامدهای حمله 7 اکتبر و دیگر تهدیدات مانند حمله گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی به آمریکایی‌ها و کشتن 3 سرباز در اواخر ژانویه گذشته، رژیم ایران و رهبرش را به افزایش تنش‌ها تشویق کرد.»

اعرابی همچنین گفته که «دوره باقی‌مانده سال جاری بسیار پر نوسان خواهد بود، به ویژه اینکه برخی جریانات در درون حکومت ایران معتقدند که ده ماه آینده شاید بهترین فرصت برای حرکت به سوی تسلیحات هسته‌ای باشد و این مساله باید قبل از ورود احتمالی مجدد دونالد ترامپ به کاخ سفید محقق شود.»

این در حالی است که رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته اعتراف کرد که سازمان بازرسی آژانس درباره آنچه در تاسیسات هسته‌ای ایران در زمینه تولید و ذخیره سانتریفیوژ، روتور، آب سنگین و رقیق سازی اورانیوم میگذرد به هیچ اطلاعاتی دسترسی ندارد.

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داد که وضعیت «پرخطر» شده است، اگرچه او عمدتا خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» را مسبب این وضعیت دانست.

غنی‌سازی اورانیوم

با وجود این، نگرانی محافل غربی در پی افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم 90 درصدی در ایران که برای تولید سلاحهای هسته‌ای استفاده می‌شود، افزایش یافته است.

افزون بر آن، فشار برخی چهره‌های تندرو در ایران در راستای سوق دادن کشور به سوی برنامه هسته‌ای با ابعاد غیرنظامی مزید بر علت شده است.

از سوی دیگر، تحولات ژئوپلیتیکی منطقه پس از پنج ماه از جنگ غزه و ترس از تبدیل شدن آن به یک درگیری منطقه‌ای گسترده، باعث شده کشوری غربی احساس خطر فزاینده‌ای در قبال رفتار حکومت ایران داشته باشند.

احتمال پیروزی ترامپ و انقضای برجام

علاوه بر همه این دلایل، احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا در 5 نوامبر و همچنین انقضای توافق هسته‌ای «برجام» در اکتبر سال آینده، نگرانی‌ها درباره ابعاد برنامه هسته‌ای ایران را دوچندان کرده است.

هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه اعلام کرد که ایران طی سه ماه گذشته ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را 60 درصد کاهش داده و نیز میزان اورانیوم با خلوص 60 درصد در ذخایر این کشور تا نوامبر گذشته 5 درصد کاهش یافته است.

اما همان گزارش هشدار داد که اگر تهران به روند غنی‌سازی ادامه دهد، طبق تعریف نظری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ممکن است به زودی دارای اورانیوم غنی‌شده برای تولید دو بمب هسته‌ای باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید