اولین کشتی آمریکایی برای ساخت اسکله موقت در غزه عازم دریای مدیترانه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از اینکه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده از طریق دریا به نوار غزه کمک‌های بشردوستانه ارسال خواهد کرد، کشتی «ژنرال فرانک اس بسون» عازم غزه شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا، یکشنبه 20 اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد که ناو ارتش آمریکا با نام «ژنرال فرانک اس بسون» برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غزه پایگاه مشترک «لانگلی-یوستیس» را به مقصد شرق مدیترانه ترک کرده است.

«سنتکام» همچنین گفت که این کشتی پشتیبانی لجستیکی کمتر از 36 ساعت پس از اینکه بایدن اعلام کرد که واشینگتن کمک‌های بشردوستانه خود را از طریق دریا به غزه ارائه می‌کند، حرکت کرد.

ایالات متحده در ابتدا قصد دارد با قبرس همکاری کند تا به همراه مقامات اسرائیلی محموله‌های کمک‌های بشردوستانه را بازرسی کند تا نیازی به بازرسی‌های امنیتی در غزه وجود نداشته باشد.

در حالی که اکثر ساکنان نوار غزه اکنون آواره‌اند و روند کمک‌رسانی با موانع بسیاری از سوی اسرائیل در ایست‌های بازرسی مرز‌های زمینی مواجه است.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، عصر شنبه گفت که اسرائیل در حال «هماهنگی برای ساخت» این اسکله است و «کمک‌ها را از طریق سازمان‌های بین‌المللی» توزیع خواهد کرد.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا توضیح داده بود که ساخت این اسکله حداکثر شصت روز طول می‌کشد و احتمالاً بیش از هزار سرباز در ساخت آن شرکت خواهند کرد.

به گفته واشینگتن این اسکله موقت «می‌تواند بیش از دو میلیون وعده غذایی در روز برای شهروندان غزه تامین کند.»

این در حالی است که در نوار غزه‌ که از سال 2007، به دنبال به قدرت رسیدن حماس در معرض محاصره دریایی اسرائیل قرار گرفته است، هیچ زیرساخت بندری وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید