اظهارات متناقض بایدن درباره «خط قرمز» در ارتباط با غزه

بایدن: آنها نمی‌توانند 30000 فلسطینی دیگر را با تعقیب و گریز عوامل حماس بکشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، شنبه 19 اسفند، در مصاحبه با «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت که تهدید اسرائیل برای حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه، خط قرمزی برای بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر خواهد بود.

بایدن بلافاصله در ادامه با عقب‌نشینی از این موضع خود تاکید کرد که خط قرمزی وجود ندارد و «من هرگز اسرائیل را رها نخواهم کرد».

او در اظهارات تا حدی متناقض خود در طول این مصاحبه گفت: «آنها نمی‌توانند 30000 فلسطینی دیگر را با تعقیب و گریز» عوامل حماس بکشند.

بایدن و معاونانش با بیان جملاتی قاطع از نتانیاهو خواسته‌اند تا قبل از تدوین طرحی برای کوچ غیرنظامیان از آخرین منطقه غزه که هنوز هدف تهاجم نیروهای زمینی اسرائیل قرار نگرفته، به رفح حمله نکند.

این در حالی است که بیش از نیمی از جمعیت 2.3 میلیون نفری غزه در منطقه رفح پناه گرفته‌اند.

بایدن با اشاره به حمله غافلگیرکننده حماس در 7 اکتبر در جنوب اسرائیل که به‌گفته تل‌آویو 1200 کشته برجای گذاشت گفت: «راه‌های دیگری برای مقابله با شوک ناشی از حماس وجود دارد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا حمله اسرائیل به رفح به‌منزله خط قرمز او با نتانیاهو خواهد بود، گفت: «این یک خط قرمز است، اما من هرگز اسرائیل را رها نمی کنم. دفاع از اسرائیل همچنان بسیار حیاتی است. بنابراین، خط قرمزی وجود ندارد که بخواهم ارسال همه تسلیحات را قطع کنم، تا گنبد آهنین برای حمایت از آنها وجود نداشته باشد.»

با این‌حال بایدن تصریح کرد که نتانیاهو « باید توجه بیشتری به خسارات بی‌گناهان در نتیجه عملیات انجام شده، داشته باشد.»

بایدن بار دیگر و به‌رغم به‌مشکل خوردن مذاکرات میانجی‌گرانه، خواهان آتش‌بس 6 هفته‌ای برای آزادی گروگان‌ها و رساندن کمک‌ها شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این که آیا دستیابی به آتش‌بس قبل از آغاز ماه رمضان امکان‌پذیر است، گفت: «به‌نظرم این کار همواره امکان‌پذیر است و من هیچگاه از این هدف دست نخواهم کشید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید