دو مقام آمریکایی: بندر موقت غزه برای کمک‌های انسانی تا دو ماه دیگر آماده می‌شود

پنتاگون اعلام کرد هیچ نیروی زمینی در بندر موقت غزه نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه «ان‌ بی‌ سی نیوز» به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد، دو ماه طول می‌کشد تا بندر موقت غزه آماد‌ه‌سازی و تکمیل شود.

به گفته این دو مقام آمریکایی، این بندر شامل یک اسکله شناور است که از طریق آن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه منتقل خواهد شد.

در همین راستا، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» نیز اعلام کرد، برنامه‌ریزی و اجرای این بندر موقت، چند هفته به طول خواهد انجامید.

پاتریک رایدر، سخنگوی «پنتاگون» بار دیگر تاکید کرد، هیچ نیرویی زمینی آمریکایی در بندر موقت غزه وجود نخواهد داشت.

به گفته رایدر، برای تعیین منابع و نیروهایی که در آنجا مستقر خواهند شد، گفتگوها با شرکا ادامه دارد.

سخنگوی پنتاگون ابراز امیدواری کرد روزانه 2 میلیون وعده غذایی در اختیار مردم غزه قرار گیرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا جمعه 18 اسفند اعلام کرد که به ارتش دستور داده تا یک بندر موقت در سواحل غزه برای رساندن محموله‌های غذا، آب و دارو برای نوار غزه احداث شود.

بایدن در سخنرانی خود با اشاره به اینکه بایستی حفاظت و نجات جان بیگناهان در غزه در اولویت باشد، گفت: «به اسرائیل می‌گویم نباید کمک‌های بشردوستانه به غزه یک موضوع ثانویه باشد».

هم‌زمان، دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا جمعه اعلام کرد، بریتانیا و شرکایش در کنار ایالات متحده یک کریدور دریایی برای انتقال کمک‌ها به غزه خواهند گشود.

کامرون در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «مردم غزه نیاز مبرمی به کمک‌های بشردوستانه دارند و از اسرائیل می‌خواهیم به کامیون‌های بیشتری اجازه ورود به غزه را بدهد، زیرا این سریع‌ترین راه برای رساندن کمک‌ها به کسانی است که نیاز دارند».

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد، اروپا در حال کار بر روی تامین مالی جهت کمک به فلسطینیان است.

فون در لاین افزود، اروپا تنها در سال جاری 250 میلیون یورو برای کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌ها ا اختصاص خواهد داد.

رئیس کمیسیون اروپا با اعلام اینکه چالش اصلی رساندن این کمک ها به مردم غزه است، گفت: «به دلیل چالش کمک‌رسانی کریدور دریایی را از قبرس با آمریکا و امارات متحده عربی را راه اندازی می‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید