ایگاد: دریای سرخ برای بهبودی از فاجعه غرق شدن‌ «روبی‌مار» به 30 سال زمان نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان بین المللی توسعه در شرق آفریقا (ایگاد) اعلام کرد که محیط زیست دریای سرخ به بیش از 30 سال زمان نیاز دارد تا از عواقب وخیم ناشی از نشت سوخت و کودهای شیمیایی از کشتی غرق‌شده «روبی‌مار» که در 18 فوریه مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت، بهبود یابد.

سازمان «ایگاد» با انتشار بیانیه‌ای همچنین نسبت به فاجعه زیست محیطی که در نتیجه غرق شدن «روبی‌مار» ممکن است در دریای سرخ و خلیج عدن رخ دهد، ابراز نگرانی شدید کرد.

این سازمان که یک گروه اقتصادی منطقه‌ای فعال در زمینه توسعه کشورهای شرق آفریقا و مستقر در جیبوتی، خاطرنشان کرد که کشتی «روبی‌مار» حامل بیش از 21000 تن کود فسفات آمونیوم و سوخت بود که معادل 200 تن نفت است.

«ایگاد» با اشاره به اینکه نشت سوخت حیات دریایی و صخره‌های مرجانی را از بین می‌برد، گفت: «نشت سوخت صدها هزار شغل در صنعت ماهیگیری را به خطر می‌اندازد، علاوه بر این، عرضه مواد غذایی و سوخت به کشورهای ساحلی را قطع می‌کند.»

در بیانیه «ایگاد» آمده است که «محیط زیست دریای سرخ به بیش از 30 سال زمان نیاز دارد تا از عواقب وخیم ناشی از نشت سوخت بهبود یابد.»

این سازمان که در سال 1996 تاسیس شد، نسبت به «بروز اختلال در یکی از شلوغ‌ترین خطوط کشتیرانی دریایی و تاثیر آن بر تردد آسان کالاها و خدمات از طریق دریای سرخ» هشدار داد.

در ادامه ایگاد از همه طرف‌های ذی‌ربط خواست تا برای مقابله با فاجعه زیست‌محیطی در حال وقوع در دریای سرخ و خلیج عدن، در گزینه‌های صلح‌آمیز سرمایه‌گذاری کنند.

این سازمان گفته با هدف تامین امنیت دریایی و آزادی دریانوردی در دریای سرخ و خلیج عدن، به دنبال تدوین طرح و موضعی مشترک، برای اقدام منطقه‌ای و مقابله با فاجعه غرق‌شدن «روبی‌مار» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید