یک عضو ارتش آمریکا به اتهام جاسوسی برای چین دستگیر شد

گروهبان کوربین شولتز، با مجوز امنیتی دسترسی به اطلاعات بسیار محرمانه، در پایگاه نظامی فورت کمبل، به جرم جاسوسی به نفع چین بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک تحلیلگر اطلاعاتی در ارتش آمریکا، پنج‌شنبه 17 اسفند، به اتهام دادن اطلاعات نظامی به چین، دستگیر شد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است، گروهبان کوربین شولتز که در پایگاه نظامی فورت کمبل در مرز کنتاکی و تنسی بازداشت شد، دارای مجوزی امنیتی بود که به او اجازه دسترسی به اطلاعات بسیار محرمانه را می‌داد.

در کیفرخواست علیه شولتز، به کشور دریافت‌کننده این اطلاعات نظامی حساس اشاره‌ای نشده است، اما گزارش‌های رسانه‌‌ای از چین نام بردند.

بر اساس این کیفرخواست، شولتز از ژوئن 2022 اسناد، نقشه‌ها و تصاویر مرتبط با دفاع ملی آمریکا را در اختیار طرف تماس خود در هنگ کنگ، قرار داده است.
گمان می‌رود که شولتز در ازای ارائه این اطلاعات، در مجموع 42000 دلار دریافت کرده باشد.

وزارت دادگستری تاکید کرد که این اطلاعات، افزون بر برنامه‌های احتمالی آمریکا، در صورت حمله نظامی به تایوان، شامل اسناد مرتبط با جنگنده‌ها، بالگردها و تجهیزات هایپرسونیک و سامانه موشکی «هیمارس» می‌شود و همچنین پژوهش‌هایی درخصوص ارتش‌های آمریکا و چین را نیز دربر می‌گیرد.

کیفرخواست شولتز، اندکی پس از دستگیری دو پرسنل نیروی دریایی آمریکا در کالیفرنیا به اتهام جاسوسی برای چین صادر شد.

ون‌هنگ ژائو، افسر رده‌ پائین نیروی دریایی، در ژانویه 2024 پس از اعتراف به جرمش در توطئه با همدستی یک افسر اطلاعاتی خارجی و دریافت رشوه، به 27 ماه زندان محکوم شد.

این افسر به همراه جینژائو وی، سرباز نیروی دریایی آمریکا ، در آگوست 2023 دستگیر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید