عزم بایدن برای ارائه طرح احداث بندری در غزه جهت دریافت کمک‌های بشردوستانه

به گفته مقامات ارشد آمریکایی‌ این طرح شامل استقرار نیروهای آمریکایی در نوار غزه نمی‌شود، بلکه نیروهای ارتش آمریکا در دریا باقی خواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده قصد دارد پنج‌شنبه 17 اسفند طرحی را به کنگره ارائه دهد که به موجب آن به ارتش آمریکا دستور می‌دهد تا بندرگاهی را در ساحل نوار تحت محاصره غزه و به‌منظور دریافت کمک‌های بشردوستانه بیشتری از طریق دریا احداث کند.

به گفته مقامات آمریکایی این گام شامل استقرار نیروهای آمریکایی در باریکه غزه نمی‌شود، بلکه پرسنل نظامی آمریکایی در دریا باقی خواهند ماند و سایر متحدان نیز در اجرای این طرح شرکت خواهند کرد.

یک مقام رسمی در این‌باره به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا امشب در سخنرانی خود درباره وضعیت فدرال اعلام خواهد کرد که او به ارتش آمریکا دستور داده است تا یک ماموریت اضطراری را برای ایجاد بندری در نوار غزه انجام دهد.»

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، افزود: «این بندر که عمدتاً شامل یک اسکله موقت است، ظرفیت پذیرش روزانه محموله‌های صدها کامیون اضافی را فراهم می‌کند.»

مقامات آمریکایی توضیح دادند که اجرای این پروژه بزرگ «به چندین هفته برنامه‌ریزی و اجرا نیاز دارد» و شامل یک کریدور دریایی برای کمک‌رسانی از جزیره قبرس در شرق مدیترانه خواهد بود.

مقامات ایالات متحده همواره تاکید بر آن دارند که نیروهای آمریکایی در نوار غزه که از زمان حمله حماس در 7 اکتبر به جنوب اسرائیل در معرض بمباران مداوم اسرائیل بوده است، مستقر نخواهند شد.

یک مقام آگاه دیگری در این خصوص گفت: «انتظار می‌رود که عملیات نیازی به حضور نیروها در زمین نداشته باشد.»

وی افزود: «ارتش آمریکا توانایی‌های منحصر به فردی دارد، می‌تواند کارهای خارق‌العاده‌ای از خارج انجام دهد و این مفهوم طرح عملیاتی است که به رئیس جمهوری ارائه شده است».

این مقام آگاه خاطرنشان کرد که اسرائیلی‌ها از این پروژه مطلع شده‌اند و ایالات متحده با آن‌ها در زمینه الزامات امنیتی و در عین حال با «همپیمانان و متحدان»، سازمان ملل و سازمان‌های امدادی فعال در غزه همکاری خواهد کرد.

در همین راستا، مقامات ارشد دولت آمریکا نیز در یک نشست خبری اعلام کردند که جنبش حماس دستیابی به توافق جدید با اسرائیل در خصوص آزادی گروگان‌ها را به تعویق می‌اندازد، چرا که از آزادی بیماران و سالمندان در میان آن‌ها خودداری کرده است.

سومین عملیات کمک‌رسانی هوایی آمریکا

این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ارتش آمریکا، پنج‌شنبه اعلام کرد که هواپیماهای باری «C-130» ایالات متحده در سومین عملیات مشترک خود با اردن برای ارسال کمک‌های بشردوستانه در کمتر از یک هفته گذشته، کمک‌های خود را در نوار غزه بارریزی هوایی کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در رسانه‌های اجتماعی گزارش داد که «هواپیماهای سی-130 ایالات متحده بیش از 38000 وعده غذایی را به همراه ارائه کمک‌های امدادی از آسمان شمال غزه بارریزی کرد تا غیرنظامیان بتوانند به کمک‌های لازم دسترسی پیدا کنند.»

آمریکا روز شنبه برای اولین بار از طریق هوایی به غزه کمک‌‌رسانی کرد و دومین عملیات بارریزی هوایی این کشور روز سه‌شنبه انجام شد.

سازمان‌های امدادی تأیید می‌کنند که کمک‌های ورودی به نوار غزه بسیار کاهش یافته است چرا که ورود کاروان‌های حامل کمک‌های بشردوستانه از گذرگاه‌های زمینی مشروط به تایید قبلی اسرائیل است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، پس از پنج ماه جنگ و محاصره شدید نوار غزه، اکثریت قریب به اتفاق جمعیت 2.4 میلیون نفری فلسطینی‌ها در این باریکه در معرض قحطی قرار دارند.

انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه از طریق مرزهای زمینی (از رفح به جنوب و از گذرگاه کرم شالوم با اسرائیل) کاهش یافته است و سازمان‌های امدادی این مساله را به محدودیت‌های اعمال شده توسط اسرائیل نسبت می‌دهند.

بیش از 100 نفر هفته گذشته در جریان ازدحام جمعیت به سمت کاروان کمک‌رسانی که وارد شهر غزه شده بودند کشته شدند.

در حالی که منابع فلسطینی‌ می‌گویند این تعداد از آوارگان در صف انتظار کمک به دلیل تیراندازی سربازان اسرائیلی به سوی کاروان‌های امدادرسان کشته شدند، اسرائیل اما مدعی است که به‌دلیل ازدحام جمعیت در اطراف کامیون‌ها تعدادی از آوارگان مصدوم و تعدادی دگیر جان باخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید