سوئد طی مراسمی در واشینگتن به‌طور رسمی به عضویت «ناتو» درآمد

وزیر خارجه آمریکا حین استقبال از نخست‌وزیر سوئد پس از دریافت اسناد پیوستن این کشور به پیمان آتلانتیک شمالی که از سوی 31 کشور عضو «ناتو» مورد تصویب قرار گرفته است، گفت: «هر که صبر پیشه کند به مقصد می‌رسد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کشور سوئد، پنج‌شنبه 17 اسفند، سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شد، و اسناد پیوستن خود را طی مراسمی در واشینگتن تحویل داد تا در پی تهاجم روسیه به اوکراین، به دوران عدم‌تعهد خود پایان دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پس از دریافت اسناد الحاق از اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد که از سوی 31 کشور عضو این ائتلاف دفاعی مورد تصویب قرار گرفته، گفت: «هر که صبر پیشه کند به مقصد می‌رسد».

از طرفی ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان «ناتو»، پنج‌شنبه 17 اسفند اعلام کرد که سوئد به‌طور رسمی به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی درآمده است.

استولتنبرگ در پلتفرم «ایکس» گفت: «عضویت سوئد در ناتو، این سازمان را قوی‌تر و سوئد را امن‌تر می‌کند و همچنین همه کشورهای عضو این پیمان را از امنیت بیشتر برخوردار می‌کند.»

دبیرکل ناتو، در ادامه افزود: «من مشتاقانه منتظر هستم پرچم سوئد دوشنبه در مقر ناتو برافراشته شود».

این اقدام سوئد نشان‌دهنده تحولی بزرگ در کشوری است که تا سال 2022 اصرار می‌ورزید از برانگیخته شدن خشم همسایه خود، روسیه، جلوگیری کند.

قرار است پرچم سوئد روز دوشنبه در مقابل مقر ناتو در بروکسل برافراشته شود.

هفته گذشته، روسیه تهدید کرد که این کشور متقابلا در واکنش به عضویت سوئد در ناتو دست به اقداماتی خواهد زد که به «شرایط و میزان ادغام سوئد در ناتو» بستگی خواهد داشت.

عضویت سوئد پس از فنلاند در سال گذشته در سازمان نظامی ناتو به این معنی است که همه کشورهای دریای بالتیک به جز روسیه اکنون عضو ناتو هستند.

اگرچه سوئد و فنلاند به دلیل وابستگی به اتحادیه اروپا از نظر نظامی به ایالات متحده نزدیک هستند، اما از نظر تاریخی ترجیح داده‌اند از اتحاد نظامی که در طول جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت، دوری کنند.
سوئد به نیروهای بین‌المللی حافظ صلح کمک می‌کند و از زمان درگیری با نروژ در سال 1814 شاهد جنگ نبوده است.

«فداکاری‌های بسیار بزرگ»

به‌دنبال آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2022 شدت یافتن تهدیدهای مسکو در برابر غرب، هلسینکی و استکهلم همزمان نامزدی خود را برای پیوستن به پیمان ناتو اعلام کردند.

در حالی که فنلاند به طور رسمی در آوریل سال گذشته به سازمان نظامی ناتو ملحق شد، عضویت سوئد با مذاکرات دشواری با ترکیه مواجه شد که این کشور اسکاندیناوی را به ملایمت با فعالان پناهجوی کُرد مخالف در خاک خود که آنکارا آن‌ها را «تروریست» می‌داند، متهم می‌کرد.

سوئد همچنین مجبور بود به ملاحظات ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان رسیدگی کند، که اصولاً مدت‌ها پیش با پیوستن به این ائتلاف موافقت کرد، اما قبل از تکمیل فرآیند، پس از سال‌ها «تخریب وجه» سیاسی وی، از استکهلم «احترام» خواست.

در پایان ماه فوریه سال جاری، پارلمان مجارستان سرانجام پیوستن سوئد به ناتو را تصویب کرد.
نظرسنجی انجام شده توسط رادیو «SR» در روز جمعه نشان داد که اکثریت سوئدی‌ها بر این باورند که کشورشان برای عضویت در اتحاد نظامی «فداکاری‌های بسیار بزرگی» انجام داده است، آن‌ها همچنین اذعان دارند که امنیت سوئد با این اقدام تقویت شده است.

پیوستن سوئد به این ائتلاف با تشدید لحن مقامات این کشور همراه بود، چرا که فرمانده عالی نیروهای مسلح سوئد، در ژانویه اعلام کرد که شهروندان این کشور باید «از لحاظ معنوی برای جنگ آماده شوند.»

مقامات استکهلم علاوه بر نامزدی این کشور برای پیوستن به ناتو، در ابتدای دسامبر توافقنامه‌ای را امضا کردند که به ایالات متحده اجازه می‌دهد از 17 پایگاه نظامی در خاک سوئد استفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید