چین: از عضویت کامل یک کشور فلسطینی در سازمان ملل حمایت می‌کنیم

وانگ یی تاکید کرد، کشورش یک نیروی جهانی برای صلح و ثبات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وانگ یی، وزیر خارجه چین، پنج‌شنبه 17 اسفند جنگ اسرائیل در نوار غزه را «ننگ تمدن‌ها» توصیف کرد و درخواست های پکن برای «آتش بس فوری» را تکرار کرد.

وانگ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن به خبرنگاران گفت: «این یک فاجعه برای بشریت و ننگ تمدن‌ها است، زیرا در قرن بیست و یکم، نمی‌توان جلوی این فاجعه انسانی را گرفت.

پکن از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در اکتبر سال گذشته، خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده است. چین از لحاظ تاریخی به مسئله فلسطین دلسوز بوده و از راه حل دو کشوری در درگیری اسرائیل و فلسطین حمایت می کند. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین خواستار برگزاری «کنفرانس صلح بین المللی» برای حل این اختلاف شده است.

وانگ با بیان اینکه «هیچ دلیلی برای توجیه ادامه درگیری‌ها وجود ندارد»، افزود: «جامعه بین المللی باید سریع وارد عمل شود، آتش‌بس فوری و توقف درگیری‌ها را در اولویت قرار دهد.» او در ادامه گفت: «تضمین کمک‌های ‌بشردوستانه یک مسئولیت اخلاقی فوری است.»

حمایت از عضویت کامل کشور فلسطینی

وزیر خارجه چین اعلام کرد، پکن از عضویت «کامل» کشور فلسطینی در سازمان ملل حمایت می‌کند.

وانگ یی در حاشیه دومین نشست چهاردهمین کنگره ملی خلق چین گفت: «از فلسطینی برای عضویت کامل در سازمان ملل حمایت می کنیم.»

وانگ یی گفت: «فاجعه غزه بار دیگر به جهانیان یادآوری کرد که دیگر نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که سرزمین‌های فلسطینی برای زمان طولانی اشغال شده است.»

وزیر خارجه چین افزود: «دیگر نمی‌توان از آرمان دیرینه مردم فلسطین برای داشتن کشور مستقل طفره رفت و بی عدالتی تاریخی که مردم فلسطین متحمل شده‌اند٬ نمی‌تواند برای نسل‌ها بدون اصلاح و تصحیح ادامه یابد.»

روابط تیره پکن و واشینگتن

وزیر خارجه چین گفت، در میان تیرگی روابط دو اقتصاد بزرگ جهان، آمریکا «به هر بهانه‌ای» چین را ملامت می‌کند،

او با بیان اینکه «روش‌های سرکوب چین از سوی آمریکا در حال تجدید است و فهرست تحریم‌های یکجانبه همیشه گسترش می‌یابد»، افزود: «میل به سرزنش به هر بهانه‌ای به سطح غیر منطقی رسیده است.»

چین پرچمدار صلح و ثبات جهانی است

وانگ یی تاکید کرد، کشورش یک نیروی جهانی برای صلح و ثبات است.

او به خبرنگاران گفت: «در مواجهه با آشفتگی پیچیده در محیط بین‌المللی، چین با نیروی صلح، ثبات و پیشرفت در جهان ادامه خواهد داد».

وانگ، پنج‌شنبه 17 اسفند، در افتتاحیه حاشیه بزرگترین گردهمایی سیاسی سالانه چین در اوایل این هفته در پکن با مطبوعات دیدار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید