دادگاه عالی آمریکا 25 آوریل ادعای مصونیت ترامپ را بررسی می‌کند

اگر ترامپ دومرتبه به کاخ سفید بازگردد، می‌تواند با استفاده از اختیارات قانونی رئیس‌جمهوری روند پیگرد قضایی خود را پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد شکایت دادگاه منطقه دی‌سی علیه ادعای مصونیت دونالد ترامپ از پیگرد جنایی به دلیل تصدی وی به مقام رئیس‌جمهوری را روز 25 آوریل بررسی خواهد کرد.

به گزارش «رویترز»، تیم حقوقی ترامپ ادعا کرده است وی در زمانی که تلاش کرده بود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 را لغو و از رسیدن جو بایدن به کاخ سفید جلوگیری کند، رئیس‌جمهوری آمریکا بوده و باید از پیگرد مصون باشد.

دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه دی‌سی در تاریخ 6 فوریه با نتیجه سه به صفر علیه ادعای مصونیت ترامپ رای داد، و گفت تصدی به مقام ریاست جمهوری برای هیچ فردی اختیارات بی حد و حصری متصور نمی‌شود که وی را به ارتکاب جرایم در مسیر نقض قانون اساسی کشور توانا کند.

اینک دادگاه عالی آمریکا، که با اکثریت 6 به 3 در اختیار محافظه‌کاران است، و سه قاضی آن را خود ترامپ در دوران ریاست جمهوری منصوب کرده است، باید به حرف‌های تیم حقوقی ترامپ و دادگاه استیناف گوش داده و حکم بدهد.

جک اسمیت، دادستان ویژه وزارت دادگستری آمریکا که پیگرد ترامپ را بر عهده دارد، در اوت سال 2023 چهار پرونده جنایی فدرال علیه رئیس‌جمهوری پیشین مطرح کرد. تاریخ محاکمه در آن زمان 4 مارس 2024 تعیین شد، اما بعدا به تعویق افتاد تا ترامپ بتواند ادعای مصونیت خود را اثبات کند.

اسمیت ترامپ را به توطئه برای کلاهبرداری از ایالات متحده، جلوگیری از صدور گواهینامه کنگره برای پیروزی انتخاباتی بایدن و توطئه برای انجام این کار، و توطئه علیه حق رای آمریکایی‌ها متهم کرده است.

به گفته رویترز، اگر ترامپ موفق شود دومرتبه به کاخ سفید راه پیدا کند، می‌تواند با استفاده از اختیارات قانونی رئیس‌جمهوری، روند پیگرد قضایی خود را پایان دهد، یا به طور بالقوه خود را بابت ارتکاب هرگونه جنایت فدرالی عفو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید