5 عضو نیروی ویژه بریتانیا به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در سوریه بازداشت شدند

خانواده‌های افغان نیروهای ویژه بریتانیا را به «کشتار» غیرنظامیان متهم کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش بریتانیا، 5 عضو نیروهای ویژه «اس‌ای‌اس» این کشور را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در سوریه بازداشت کرد. از جمله تیراندازی به مظنونی که گمان می‌رفت یک حمله انتحاری است و افسران ارشد این نیروها از قدرت بیش از حد استفاده کردند و باید به جای کشتن او را دستگیر می‌کردند.

روزنامه بریتانیایی «تایمز» به نقل از منابعی نوشت، این حادثه تقریبا دو سال پیش رخ داد و تحقیقات انجام شده توسط «واحد جرایم سنگین» در وزارت دفاع به پرونده‌های فرماندهان نظامی استناد کرده که طرح اتهام قتل را علیه 5 سرباز مطرح کرد و به دادستانی عمومی فرستاد. آنچه روزنامه «دیلی میل» به نقل از منابع گزارش داد، نیروهای ویژه یک جلیقه انفجاری در همان نزدیکی پیدا کردند، اما مظنون هنگام کشته‌شدن آن را به تن نداشت.

جزئیات در مورد دستگیری‌ها هنوز محدود است، اگرچه باور بر این است که اولین دستگیری‌ها مربوط به کارمندان بریتانیایی به عملیات علیه «داعش» مرتبط است. سخنگوی وزارت دفاع گفت: «ما کارکنان خود را مجبور به رعایت بالاترین استانداردها می‌کنیم و هرگونه اتهامی مبنی بر تخلف جدی گرفته می‌شود. در صورت لزوم، هرگونه اتهام مجرمانه برای بررسی به پلیس خدمات ارجاع می شود.»

سربازان نیروهای ویژه بریتانیا در دهه گذشته به عنوان بخشی از تلاش‌های بریتانیا برای شکست «داعش»، عملیات‌هایی را در سوریه و عراق انجام داده‌اند. نقش آن‌ها تعیین اهداف در روی زمین برای هواپیماهای نیروی هوایی بریتانیا، پهپادها و هواپیماهای تایفون بوده است، همچنین در عملیات حساس نجات کودکانی که به خلافت منتقل شده بودند در بازگرداندن آن‌ها به بریتانیا شرکت داشتند.

مشارکت در افغانستان

یک منبع نیروی هوایی بریتانیا همچنین فاش کرد، نیروهای ویژه نقش کمی متفاوت در افغانستان انجام دادند، آن‌ها در شناسایی شبه نظامیان مورد حمایت ایران که قاچاق سلاح از طریق منطقه به لبنان را به عهده داشتند، کمک کردند. با اشاره به اینکه نیروهای هوایی ویژه مخفیانه فعالیت داشت، تایید می‌کند که آن‌ها 80 شهروند افغانستانی را بدون محاکمه در طول جنگ کشتند، تحقیقات جاری در حال بررسی این ادعا است که بین سال‌ها 2010 تا 2013 این نیروها، یک شهروند افغانستانی را با خونسردی کشتند و گزارش‌های ماموریت بین سال‌های 2010 تا 2013 را نیز جعل کردند.

این تحقیقات در حال بررسی است که آیا واحد نیروهای ویژه، که به اختصار «UKSF1» شناخته می‌شود، سیاست اعدام مردان در «سن جنگ» که تهدیدی در افغانستان ایجاد می‌کنند، را داشته است. خانواده‌های افغان نیروهای ویژه بریتانیا را به «کشتار» غیرنظامیان متهم کردند، در حالی که افسران ارشد و کارمندان وزارت دفاع سعی داشتند «از تحقیقات مناسب» جلوگیری کنند.

نیروهای ویژه کاملا مخفیانه عمل می‌کنند و ماموریت‌های خطرناکی را پشت خطوط یا در مناطقی که حضور نیروهای بریتانیای رسما فاش نشده انجام می‌دهند. دولت همچنین از اظهار نظر در مورد فعالیت‌های این یگان که رئیس آن تنها به نخست‌وزیر و وزیر دفاع پاسخگو است، خودداری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید