پیشنهاد آمریکا برای برقراری 6 هفته آتش‌بس در غزه در قبال آزادی تمام گروگان‌ها

تصویب این قطعنامه، دست‌کم به 9 رأی موافق و عدم وتوی هیچ یک از پنج عضو دائم شورای امنیت، نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اقدام آمریکا در اصلاح متن پیش‌نویس قطعنامه‌ای که به شورای امنیت سازمان ملل درباره آتش‌بس در نوار غزه ارائه کرده بود، یک دیپلمات سازمان ملل، جزئیاتی را فاش کرد.

این دیپلمات، چهارشنبه 16 اسفند به «سی‌ان‌ان» گفت که پیش‌نویس قطعنامه جدید ارائه‌شده از سوی آمریکا، آتش‌بس «فوری و موقت» در غزه در ازای آزادی تمامی گروگان‌های اسرائیلی در نوار غزه را خواستار شده است.

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، افزود پیش‌نویس قطعنامه، از توافق آتش‌بس فوری برای بازه تقریباً شش هفته‌ای همراه با آزادی همه اسیران به‌محض توافق دو طرف، حمایت می‌کند.

وتوی 3 پیش‌نویس قطعنامه از سوی آمریکا

تصویب این قطعنامه، دست‌کم به 9 رأی موافق و عدم وتوی هیچ یک از پنج عضو دائم شورای امنیت، یعنی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین نیاز دارد.

آمریکا پیشتر با استفاده از واژه «آتش‌بس» مخالفت کرد وچندین بار تاکید کرد که این موضوع به رهبری اسرائیل بستگی دارد.

از سویی آمریکا در طول این جنگ پنج ماهه، از حق وتوی خود علیه سه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت که دو مورد از آنها خواستار آتش‌بس فوری بودند، استفاده کرده است.

همزمان واشینگتن در تلاش است تا با افزایش فشارهای خود بر اسرائیل، ضمن تسهیل ورود کمک‌های انسانی به غزه و برقراری آتش‌بس، شرایط لازم برای کاستن از کشته‌های غیرنظامی فلسطینی را تامین کند.

در این گیرودار مذاکرات قاهره میان حماس و میانجی‌های قطری و مصری به هدف دستیابی به توافق با طرف اسرائیلی بر سر آتش‌بس موقت قبل از ماه رمضان و مبادله اسرا میان دو طرف، همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید