روسیه از تقویت نیروهای خود در شمال و غرب برای مقابله با «ناتو» خبر داد

سفیر مسکو در واشینگتن: خطر برخورد نظامی میان روسیه و ناتو در اروپا محتمل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که کشورهای عضو به‌دنبال پیوستن اخیر فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» خود را برای انجام تمرینات نظامی آماده می‌کنند، روسیه در مقابل از اتخاذ مجموعه‌ای تدابیر در این خصوص خبر داد.

در همین راستا وزارت خارجه روسیه با ابراز نگرانی از ادامه فعالیت‌های نظامی آمریکا و «ناتو» در شمالگان، اعلام کرد که فعالیت‌های نظامی ایالات متحده آمریکا و «ناتو» به‌طور فزاینده‌ای در قطب شمال در حال گسترش است.

همزمان با اعلام قصد روسیه برای تقویت استقرار نیروهای نظامی خود در شمال و غرب برای مقابله با «ناتو»، سفیر مسکو در واشینگتن خطر برخورد نظامی میان روسیه و ناتو در اروپا را محتمل دانست.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز سه‌شنبه 15 اسفند اعلام کرد که کشورش در حال تقویت نیروهای نظامی خود در شمال و غرب برای مقابله با آنچه به عنوان تجمع نیروهای ناتو در نزدیکی قلمرو خود می‌بیند، است.

وزیر دفاع روسیه، در سخنرانی خود در برابر فرماندهان ارشد نظامی این کشور بدون پرداختن به جزئیات بیشتر افزود که این اقدام مسکو با توجه به تقویت توان نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و گسترش این ائتلاف از طریق الحاق فنلاند و در آینده انجام می‌شود.

این در حالی است که مسکو در نزدیکی سوئد اقداماتی را برای تقویت نیروهای خود در جهت‌های استراتژیک شمال غرب و غرب انجام داده است.
شویگو جزئیات بیشتری درباره اینکه آیا این اقدامات به تنهایی انجام می‌گیرد یا اقدامات دیگری را به دنبال خواهد داشت، فاش نکرد.

آمادگی برای رویارویی احتمالی

با این حال، این تحولات در پرتو گسترش تنش‌ها در روابط دو طرف به دلیل عملیات نظامی روسیه در اوکراین رخ می‌دهد که به وخیم‌ترین بحران در روابط این کشور با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962، تبدیل شده است.

در پاسخ به گسترش تنش‌ها میان مسکو و غرب، فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» پیوست و سوئد نیز در شرف پیوستن به این سازمان نظامی است.

تهدید جنگ هسته‌ای

این در حالی است که ائتلاف ناتو قرار است در این هفته مانور نظامی برگزار کند که در آن بیش از 20000 نیروی نظامی از نروژ، فنلاند و سوئد شرکت و بر دفاع مشترک تمرکز خواهند کرد.

از دیگر سو، پوتین طی سخنانی خطاب به مجلس فدرال روسیه بر پایبندی مسکو به منافع خود و ادامه عملیات نظامی در اوکراین تا رسیدن به اهداف کامل خود تاکید کرد و به غرب و ناتو نسبت به هرگونه مداخله نظامی مستقیم در جنگ اوکراین هشدار داد.

رئیس جمهوری روسیه پیشتر گفته بود: «غرب غیرممکن بودن شکست استراتژیک روسیه را درک کرده است لذا از غرب می‌خواهد درباره اقدامات بعدی فکر کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید