آمریکا: لاشه کشتی «روبی‌مار» زیست‌ محیط دریای سرخ را به خطر می‌اندازد

استاد توسعه پایدار در دانشگاه امور جهانی نیویورک: این کشتی حاوی 21000 تن فسفات آمونیاک و سولفات است که قطعا به آب دریا نشت کرده و حیات گونه‌های قارچ‌ دریای سرخ را تهدید خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت 4 روز از غرق‌شدن کشتی «روبی‌مار» در دریای سرخ، هشدارها درباره خطرات آن برای سلامت زیست محیطی این آبراه مهم، همچنان ادامه دارد.

سفارت آمریکا در یمن چهارشنبه 14 اسفند هشدار داد که لاشه کشتی بریتانیایی غرق‌شده در دوم مارس جاری(12 اسفند)، زیست‌محیط دریای سرخ را با تهدید مواجه می‌سازد.

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: «این خطر نه‌تنها زیست‌محیط یمن و دیگر کشورهای سواحل دریای سرخ را تهدید می‌کند بلکه ایمنی ناوبری در این آبراه بسیار مهم را نیز به خطر می‌اندازد».

«حملات نفرت‌انگیز حوثی‌ها»

این بیانیه با تاکید بر این که «حمله به روبی‌مار، نمونه دیگری از بی‌توجهی حوثی‌ها به حفظ جان خدمه دریایی و غیرنظامیان است»، خاطرنشان کرد این حملات حوثی‌ها، اقدامات نفرت‌انگیزی است که باید فورا متوقف شود.

چندین کارشناس و مقام مسئول طی چند روز گذشته نسبت به پیآمدهای زیست‌محیطی ناشی از غرق‌شدن کشتی «روبی‌مار» در سواحل یمن هشدار دادند، به‌ویژه که این کشتی، حامل محموله خطرناکی از جمله کودهای صنعتی بود.

یکشنبه گذشته، مایکل شانک، استاد توسعه پایدار در دانشگاه امور جهانی نیویورک، گفت: «این کشتی حاوی 21000 تن فسفات آمونیاک و سولفات است که قطعا به آب دریا نشت کرده و حیات گونه‌های قارچ‌ دریای سرخ را تهدید خواهد کرد.

کشتی «روبی‌مار» با 171 متر طول و 27 متر عرض، با پرچم بلیز در 18 فوریه در 18 مایلی بندر «المخا» در غرب یمن هدف دو حمله تروریستی گروه حوثی‌ قرار گرفت که در پی آسیب جدی به آن، غرق شد.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 60 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر این کشور هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید