«سه‌شنبه بزرگ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به چه معناست؟

این روز را به‌طور عامیانه سوپر سه‌شنبه می‌نامند به این دلیل که تا حد زیادی سرنوشت نامزدهای نهایی احزاب را تعیین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تقویم انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، «سه‌شنبه بزرگ» یا «سه‌شنبه فوق‌العاده» روز 5 مارس 2024 است. در این روز تعداد زیادی از ایالات آمریکا مرحله مقدماتی انتخابات را برگزار می‌کنند، و یک‌سوم نمایندگان مردمی که بعدا نامزد نهایی احزاب را تعیین می‌کنند، در این روز مشخص می‌شوند.

پانزده ایالت در سوپر سه‌شنبه انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان را برگزار می‌کنند. این‌ها آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مین، ماساچوست، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی، تگزاس، ورمونت، ویرجینیا و یوتا هستند.

دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان، در سوپر سه‌شنبهٔ سال 2016 هشت ایالت را برد. امسال نیز او تاکنون تمام انتخابات مقدماتی را برده است، مگر انتخابات منطقه واشینگتن دی‌سی، که به نیکی هیلی، تنها رقیب درون‌حزبی باقی‌ماندهٔ خود باخت.

تمام ایالات بالا به جز آلاسکا در سوپر سه‌شنبه انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها را نیز برگزار می‌کنند. ساموآی آمریکا، که یک قلمروی خارجی ایالات متحده است، نیز در این روز مقدماتی دموکرات‌ها را برگزار می‌کند. مقدماتی دموکرات‌ها در آیووا در ماه ژانویه از طریق پست برگزار شد، ولی نتایجش سه‌شنبه اعلام می‌شود.

این روز را به‌طور عامیانه سوپر سه‌شنبه می‌نامند به این دلیل که تا حد زیادی سرنوشت نامزدهای نهایی احزاب را تعیین می‌کند. در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نمایندگانی که احزاب با کمک مردم تعیین می‌کنند، طی ساز و کارهایی پیچیده در نهایت نامزد حزب را مشخص می‌کنند. تعلق یک‌سوم این افراد به کاندیداها در سوپر سه‌شنبه معلوم می‌شود.

در سه‌شنبه بزرگ تکلیف 865 نماینده حزب جمهوری‌خواه معلوم می‌شود. این در حالی است که کاندیداها برای اخذ نامزدی نهایی حزب باید 1215 نماینده را ببرند. در مقابل، برای دموکرات‌ها تکلیف 1420 نماینده معلوم می‌شود، در حالی که نامزد نهایی حزب باید 1968 نماینده را ببرد.

مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری پس از سوپر سه‌شنبه ادامه می‌یابد، و ایالات باقی‌مانده طی چند ماه آینده مقدماتی‌های خود را برگزار می‌کنند. 4 ژوئن آخرین روز مرحله مقدماتی است، که در آن مونتانا، نیوجرسی، نیومکزیکو، و داکوتای جنوبی مقدماتی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها، و واشینگتن دی‌سی فقط مقدماتی دموکرات‌ها را برگزار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید