دادگاه عالی آمریکا حکم به ماندن ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی داد

دیوان عالی آمریکا قرار است در ماه آینده اظهارات دادگاه استیناف منطقه واشینگتن دی‌سی علیه ترامپ را بشنود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی ایالات متحده روز دوشنبه به اتفاق آراء حکم داد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که به دلیل نقش وی در شورش علیه کنگره این کشور در 6 ژانویه 2021 از حضور در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری امسال در ایالت کلرادو منع شده بود، می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

به گزارش «واشینگتن پست»، این حكم ترامپ را به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان در رقابت نگه می‌دارد، و برای مدتی دادگاه عالی ایالات متحده را از تاثیرگذاری مستقیم بر مسیر انتخابات ریاست جمهوری 2024 کنار می‌گذارد.

قضات دادگاه عالی با سرعت زیاد درخواست حقوقی رأی‌دهندگان کلرادو علیه ترامپ را بررسی کردند و حکم خود را دقیقا یک روز پیش از «سوپر سه‌شنبه»، که روزی سرنوشت‌ساز در مرحله مقدماتی انتخابات است، اعلام کردند.

با نظر به اینکه قضات دادگاه عالی آمریکا روز دوشنبه جلسه‌ای حضوری نداشتند، این دادگاه در تصمیمی غیرمترقبه، و مشخصا به منظور روشنگری لازم قبل از سوپر سه‌شنبه، حکم خود را از طریق وبسایت خود اعلام کرد.

به گفته واشینگتن پست، صلاحیت ترامپ برای شرکت در انتخابات کلرادو تنها موضوع جدی نیست که دادگاه عالی آمریکا باید به آن بپردازد. ترامپ همچنین با چهار کیفرخواست جنایی روبروست، که دو فقره آنها مربوط به اقدامات وی برای مداخله در روند انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است.

دیوان عالی آمریکا قرار است در ماه آینده اظهارات دادگاه استیناف منطقه واشینگتن دی‌سی علیه ترامپ را بشنود. در واکنش به ادعای تیم حقوقی ترامپ که مدعی شده بود رئیس‌جمهوری پیشین به دلیل مقام خود، در زمان تصدی از هرگونه پیگردی مصون بوده است، دادگاه استیناف می‌گوید که مصونیت ریاست جمهوری ترامپ را در برابر پیگرد جنایی محافظت نمی‌کند.

ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده است که به ارتکاب جنایت در این مقام متهم شده است. نقش دیوان عالی آمریکا در آینده حقوقی و سیاسی وی، در حالی که ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید تلاش می‌کند، به یک چالش بی‌سابقه برای نهادهای قضایی و دموکراتیک آمریکا تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید