جوزپ بورل: خطر از جانب روسیه طبل‌های جنگ‌ را در دروازه‌های اروپا به‌صدا درآورده است

کمیسیون اروپا علاوه بر ارائه یک طرح کلان برای تقویت بنیه دفاعی اتحادیه اروپا، راهبرد صنایع نظامی به منظور مقابله با جنگ احتمالی با روسیه در آینده را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بحبوحه ادامه جنگی که از دو سال پیش در اوکراین آغاز شده و در پی بحران افشای اطلاعات میان روسیه و آلمان هشدار داد که خطر از جانب روسیه طبل‌های جنگ‌ را در دروازه‌های اروپا به‌صدا درآورده است.

بورل سه‌شنبه 15 اسفند، در کنفرانسی درباره استراتژی صنایع دفاعی اروپا، هشدار داد که خطر از جانب روسیه اروپا را تهدید می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همچنین تاکید کرد که کییف ماهانه به 250 هزار گلوله جنگی و بیش از 2.5 میلیون گلوله جنگی در سال نیاز دارد.

این مقام بلندپایه اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که «تولید مهمات نظامی اروپا از زمان آغاز جنگ اوکراین 50 درصد افزایش یافته است.»
وی همچنین اظهار داشت که ایالات متحده چهار برابر سرمایه‌گذاری نظامی اروپا در سال 2022، سرمایه‌گذاری کرده است.

او در ادامه گفت که بودجه دفاعی 27 کشور اتحادیه اروپا 250 میلیارد یورو است در حالی که بودجه دفاعی روسیه 80 میلیارد یورو است، و اشاره کرد که این کشور[روسیه] درصدد است بودجه دفاعی خود را به 100 میلیارد یورو برساند.

این در حالی است که به گفته بورل بودجه دفاعی «پنتاگون» بالغ بر نزدیک به یک تریلیون دلار است.

تقویت بنیه دفاعی

بورل همچنین تصریح کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حوزه دفاعی حاکمیت کامل خود را حفظ می‌کنند و کمیسیون به دنبال جایگزینی آن‌ نیست.

در این راستا اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی خود به تسلیحات آمریکایی، یک طرح کلان تقویت بنیه دفاعی را پیشنهاد کرده است.

ماگریت وستاگر، معاون رئیس کمیسیون اروپا، گفت: « بدون توجه به پویایی انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا، ما باید توازن درست میان دو کرانه اقیانوس اطلس را محقق کنیم». وی همچنین افزود: «در عین حال که به تعهد کامل خود به پیمان ناتو پایبند می‌مانیم باید مسئولیت بیشتری را برای حفظ امنیت خود بپذیریم،.»

او در ادامه تصریح کرد: «بهبود توانایی‌مان برای تحرک ، ما را به متحدی قوی‌تر تبدیل می‌کند.»
کمیسیون اروپا همچنین استراتژی صنایع نظامی را به منظور مقابله با جنگ احتمالی با روسیه در آینده، تصویب کرد.

تهدید موجودیت برای همه

بورل در اکتبر گذشته، در سفری اعلام نشده به کی‌یف، جنگ روسیه علیه اوکراین را یک «تهدید علیه موجودیت همه کشورهای اروپایی» دانست. او در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» نوشت: "اوکراین به کمک‌های فوری بیشتری نیاز دارد.»

وی در ادامه گفت: «در حال تدارک و آمادگی برای تعهدات امنیتی بلندمدت برای کمک به اوکراین هستیم».

با گذشت بیش از دو سال از آغاز جنگ، رئیس جمهوری اوکراین مرتب از متحدان غربی خود می‌خواهد که کمک‌های نظامی را سریع‌تر ارائه دهند. وی همچنین به طور ویژه خواستار تهیه مهمات، سامانه‌های پدافند هوایی بیشتر و جت‌های جنگنده‌ شده است.

کمک‌های نظامی غرب به اوکراین با چالش‌ها و موانع متعددی از جمله مهمترین آن‌ها شکاف در کنگره ایالات متحده میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر بسته کمکی پیشنهادی توسط دولت بایدن و توانایی‌های محدود اروپا برای تهیه مقادیر لازم مهمات روبرو است.
زلنسکی روز یکشنبه خطاب به متحدان غربی خود گفت که پیروزی اوکراین بر روسیه «به کمک شما بستگی دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید