دادگاه عالی آمریکا احتمالا دوشنبه درباره ترامپ حکم صادر ‌کند

جریان‌های مخالف ترامپ مدت‌هاست تلاش می‌کنند بابت حمله هواداران وی به کنگره، رئیس‌جمهوری پیشین را از شرکت در انتخابات منع کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی ایالات قصد دارد روز دوشنبه حداقل یک حكم صادر كند. دوشنبه یک روز قبل از «سوپر سه‌شنبه» است که كلرادو انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری خود را برگزار می‌كند. دادگاهی در کلرادو دونالد ترامپ، نامزد پیشرو جمهوری‌خواهان را به دلیل شورش 6 ژانویه 2021 علیه کنگره آمریكا از شرکت در انتخابات این ایالت محروم کرده است.

به گزارش «رویترز»، دادگاه عالی ایالات متحده روز یکشنبه در یک «به‌روزرسانی غیرعادی» اعلام کرد دوشنبه حکمی صادر خواهد کرد، اما مشخص نکرد این حکم درباره چیست. قضات در 8 فوریه استدلال‌های تیم حقوقی ترامپ درباره پرونده انتخاباتی کلرادو را شنیدند.

کلرادو یکی از 15 ایالت آمریکاست که انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری این کشور موسوم به سوپر سه‌شنبه را برگزار می‌کند. جمهوری‌خواهان کلرادو از دادگاه عالی، که اکثریت محافظه‌کار 6-3 آن شامل سه قاضی است که خود ترامپ منصوب کرده است، خواسته‌اند تا پیش از سه‌شنبه درباره واجد شرایط بودن ترامپ حکم صادر کند.

به گفته رویترز، در جریان جلسه با تیم حقوقی ترامپ، قاضیان دادگاه عالی نسبت به درخواست ترامپ برای تجدید نظر در حكم 19 دسامبر دادگاه كلرادو برای رد صلاحیت وی بر اساس الحاقیه چهاردهم قانون اساسی «ابراز همسویی» کردند.

بخش 3 این الحاقیه می‌گوید اگر کسی در مقام دولتی قرار گرفت و برای اجرای قانون اساسی ایالات متحده سوگند یاد کرد، ولی بعد علیه قانون اساسی شورش و انقلاب کرد یا از شورشیان علیه آن حمایت کرد، باید از داشتن مقام دولتی منع شود.

جریان‌های مخالف ترامپ مدت‌هاست تلاش می‌کنند بابت حمله هواداران وی به کنگره، رئیس‌جمهوری پیشین را از شرکت در انتخابات منع کنند. دو ایالت مین و ایلینویز نیز ترامپ را از شرکت در مرحله مقدماتی انتخابات در آن ایالت‌ها منع کرده‌اند، اما اجرای حکم آنها منوط به حکم نهایی دیوان عالی آمریکا درباره پرونده کلرادو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید