مقام آمریکایی: برای دستیابی به آتش‌بس در غزه «توپ در زمین» حماس است

خبرنگار «العربیه»: کابینه جنگ اسرائیل تصمیم گرفته تا زمانی که حماس به چارچوب پاریس پاسخ ندهد، هیئتی از سوی اسرائیل به قاهره اعزام نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی، شنبه 12 اسفند گفت که پس از این‌که اسرائیل تا حد زیادی شرایط توافق را پذیرفت، اکنون سرنوشت آتش‌بس پیشنهادی در غزه به موافقت حماس با آزادی «گروه مشخصی از گروگان‌ها» بستگی دارد.

این مقام آمریکایی به خبرنگاران با درخواست اینکه نامش فاش نشود، گفت:«توپ اکنون در زمین حماس است» و تصریح کرد: «چارچوب توافق موجود است و اسرائیلی‌ها عملاً آن را پذیرفته‌اند. آتش‌بس شش هفته‌ای نوار غزه در صورتی که حماس با آزادی دسته خاصی از گروگان‌ها که در معرض خطر هستند، موافقت کند از امروز آغاز خواهد شد.»

در همین راستا، خبرنگار «العربیه» در گزارش خود گفت که منابع اسرائیلی انتظار دارند حماس روز یکشنبه یا دوشنبه به چارچوب توافق پاریس پاسخ دهد.

این گزارش افزود: «کابینه جنگ اسرائیل تصمیم گرفته تا زمانی که حماس به چارچوب پاریس پاسخ ندهد، هیئتی به قاهره اعزام نکند».

پیشتر دو منبع امنیتی مصری فاش کردند که قرار است مذاکرات آتش‌بس روز یکشنبه در قاهره از سر گرفته شود.

این منابع همچنین توضیح دادند که طرفین در مورد مدت زمان آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها و اسرا به توافق رسیدند.

منابع آگاه مصری خاطرنشان کردند که تکمیل توافق همچنان مستلزم توافق بر سر خروج نیروهای اسرائیلی از شمال غزه و بازگشت ساکنان آن است.

افزون بر این، این دو منبع امنیتی تأیید کردند که کشته شدن بیش از 100 فلسطینی در نتیجه بمباران اسرائیل در حالی که آن‌ها به دنبال کمک‌های بشردوستانه بودند،

پیشرفت مذاکرات را کاهش نداد، بلکه مذاکره‌کنندگان را به تسریع در جهت حفظ پیشرفت‌هایی که قبلاً در مذاکرات به دست آمده بود، ترغیب کرد.

در این راستا، میانجی‌‌گران مصری و قطری که با همکاری آمریکا برای ایجاد توافقی میان حماس و اسرائیل تلاش کردند، بر ضرورت تسریع در آتش‌بس تاکید کردند.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، همتای قطری او در دیدار در دوحه بر دستیابی به آتش‌بس و تبادل اسرا در اسرع وقت تاکید کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به نوبه خود، روز جمعه به احتمال دستیابی به توافق میان دو طرف متخاصم قبل از ماه رمضان (که ممکن است در 10 یا 11 مارس آغاز شود) اشاره کرد.

شایان ذکر است که مذاکرات میان حماس و طرف اسرائیلی از هفته‌ها پیش با تصویب یک توافق‌نامه اولیه در ماه گذشته در پاریس آغاز شد، اما موانعی منجر به عدم دستیابی به آتش‌بس جدید در نوار محاصره شده غزه شد که مهم‌ترین آن مساله بازگشت آوارگان فلسطینی و همچنین آزادی تعدادی از اسرای فلسطینی از زندان‌های اسرائیل است که دارای محکومیت‌های امنیتی طولانی مدت هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید