گاف جدید بایدن؛ اشتباه گرفتن غزه با اوکراین

لغزش‌های کلامی، لقمه چربی برای مخالفان بایدن فراهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه لغزش‌های کلامی خود، روز شنبه، غزه را با اوکراین اشتباه گرفت و به جای ارسال کمک‌ها به غزه گفت کشورش از هواپیما کمک‌های غذایی را برای اوکراین پرتاب خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری 81 ساله آمریکا که به دنبال یک دوره چهارساله دیگر در کاخ سفید است، با توجه به اشتباهات مکرر و کاهش تمرکز، به سوژه‌ای برای رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.
بایدن روز گذشته در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که واشینگتن «به متحدانی چون اردن و دیگر کشورها برای ارسال غذا از هواپیما و تدارکات اضافی به اوکراین، می‌پیوند»؛ در حالی که منظورش غزه بود.
بایدن نه تنها متوجه اشتباه خود نشد، بلکه در ادامه داد گفت: «برای بازگشایی راه دیگری به اوکراین، از جمله ایجاد کریدور دریایی برای ارسال مقادیر زیادی از کمک‌های بشردوستانه تلاش می‌کنیم.»
این اولین بار نیست که بایدن مرتکب اشتباه لفظی می‌شود بلکه در مناسبت‌های متعددی نام روسای جمهوری کشورهای مختلف را جابجا کرد، از جمله عبدالفتاح السیسی، رئیسی جمهوری مصر را در اوایل فوریه گذشته به عنوان رئیس جمهوری مکزیک خطاب قرار داد.
بایدن، همچنین نام هلموت کول، صدر اعظم اسبق آلمان را به جای آنگلا مرکل صدراعظم سابق آلمان را بیش از یک بار در جریان یک کمپین جمع آوری کمک‌های مالی در ابتدای سال جاری به کار برد.
او همچنین نام امانوئل مکرون رئیس جمهوری کنونی فرانسه را با فرانسوا میتران رئیس جمهوری سابق این کشور که در سال 1996 درگذشت، را اشتباه گرفت.
این لغزش‌های کلامی، لقمه چربی برای مخالفان بایدن و در راس آن‌ها دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده و رقیب سرسختش برای انتخابات ریاست جمهوری آتی فراهم کرده است.

مخالفان می‌گویند بایدن باید تحت معاینه ذهنی و روان‌شناختی قرار بگیرد تا مطمئن شوند که قدرت فکری او برای رهبری کشور مناسب است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید