زلنسکی به کشورهای غربی: با ارسال سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین را نجات دهید

دست‌کم 7 نفر بر اثر حملات جدید روسیه به شهرهای اوکراین از جمله اودسا در جنوب کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، شنبه 12 اسفند بار دیگر از کشورهای غربی خواست تا سامانه‌های پدافند هوایی بیشتری را در اختیار کشورش قرار دهند.

این در حالی است که مقامات کی‌یف در تازه‌ترین آمار از قربانیان حملات روسیه خبر دادند که 7 نفر اغلب در شهر جنوبی اودسا در نتیجه بمباران روسیه کشته شدند.

در همین راستا مقامات محلی گزارش دادند که در نتیجه حملاتی که روسیه در شامگاه جمعه به شهر بندری «اودسا» مشرف به دریای سیاه انجام داده، پنج نفر از جمله یک کودک کشته شدند و یک ساختمان 9 طبقه در این منطقه تخریب شده است.

بر اساس آمار جدید اعلام شده از سوی سرویس‌های اورژانس اوکراین، هشت نفر از جمله یک کودک مجروح شدند.

به گفته مقامات منطقه، در نتیجه این حملات مسکو یک مرد 76 ساله اوکراینی در منطقه خارکیف در نزدیکی مرز روسیه و یکی دیگر در منطقه خرسون کشته شدند.

نیاز اوکراین به سامانه‌های پدافند هوایی

زلنسکی چند روز پس از ورود به سومین سال تهاجم روسیه به کشورش، در شبکه‌های اجتماعی، ادامه بمباران نیروهای مسکو بر غیرنظامیان اوکراینی را محکوم کرد.

رئیس جمهوری اوکراین در ادامه افزود: «ما به سیستم‌های دفاع هوایی بیشتری از طرف شرکای خود نیاز داریم و باید سپر دفاع هوایی اوکراین را تقویت کنیم تا بهتر بتوانیم از مردم خود در برابر حمله روسیه محافظت کنیم. سامانه‌های دفاع هوایی و موشک‌های بیشتر برای این سیستم پدافند هوایی جان اوکراینی‌ها را محافظت می‌کند.»

با گذشت بیش از دو سال از آغاز جنگ، رئیس جمهوری اوکراین مرتب از متحدان غربی خود می‌خواهد که کمک‌های نظامی را سریع‌تر ارائه دهند. وی همچنین به طور ویژه خواستار تهیه مهمات، سامانه‌های دفاع هوایی بیشتر و جنگنده‌ شده است.

کمک‌های نظامی غرب به اوکراین با چالش‌ها و موانع متعددی از جمله مهمترین آن‌ها شکاف در کنگره ایالات متحده میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر بسته کمکی پیشنهادی توسط دولت بایدن و توانایی‌های محدود اروپا برای تهیه مقادیر لازم مهمات روبرو است.

زلنسکی روز یکشنبه خطاب به متحدان غربی خود گفت که پیروزی اوکراین بر روسیه «به کمک شما بستگی دارد.»

با وجود این فشار شدید بر نیروهای اوکراینی، آلمان، شنبه 12 اسفند، متعهد شد که تحقیقاتی را پس از پخش فایل‌های ضبط شده روسیه از شنود احتمالی گفت‌وگوهای میان چند افسر آلمانی در مورد ارسال سلاح به اوکراین، که اولاف شولز، صدراعظم آلمان آن را «مسئله‌ای بسیار خطرناک» می‌دانست، انجام دهد.

در واکنش به آن یکی از اعضای ائتلاف دولتی در آلمان ابراز داشت که مسکو با پخش این فایل‌های صوتی ضبط شده ادعایی به دنبال «ارعاب» برلین است تا آن را به خودداری از تحویل موشک‌های دوربرد «تاوروس» به کی‌یف مجبور کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید