پوتین: برنامه‌ای برای استقرار سلاح هسته‌ای در فضا نداریم

بنا بر گزارش‌های رسانه‌ای ایالات متحده آمریکا به اطلاعات جدیدی دست یافته که نشان می‌دهد روسیه درصدد توسعه سلاح‌ هسته‌ای برای استقرار آن در فضا به‌منظور مقابله با فناوری‌های ماهواره‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در میانه جنجال‌های جاری بر سر ادعاهای آمریکا مبنی بر این‌که مسکو در حال توسعه قابلیت‌های هسته‌ای خود برای استقرار آن در فضا است، تاکید کرد که کشورش برنامه‌ای برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در فضا ندارد.

به گزارش خبرگزاری‌های محلی، رئیس جمهوری روسیه جمعه یازدهم اسفند به شورای امنیت روسیه بر لزوم اولویت قرار دادن همیشگی راهبرد بازدارندگی در مقابله با تهدیدات در فضا تاکید کرد.

سلاح هسته‌ای ضد‌ماهواره

شایان ذکر است که یک منبع آگاه اخیرا به خبرگزاری «رویترز» گفت که ایالات متحده به گزارش‌های جدید اطلاعاتی مرتبط با قابلیت‌های هسته‌ای روسیه و تلاش برای توسعه سلاح‌هایی که در فضا مستقر خواهند شد، دست یافته است.

منابع آمریکایی همچنین اشاره کردند که روسیه نوعی قابلیت جدید در فضا دارد، اما جزئیات کمی در دسترس است و هیچ مدرکی منتشر نشده است.

مجله «نیویورک تایمز» همچنین گزارش داد که گزارش‌های اطلاعاتی ایالات متحده به تلاش‌های روسیه به توسعه یک سلاح هسته‌ای ضد‌ماهواره در فضا مربوط می‌شود.

موضع روشن و شفاف

پوتین در پاسخ به این ادعاها در روز 20 فوریه اعلام کرده بود که با استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا مخالف است. وی به سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت: «موضع ما روشن و شفاف است: ما قاطعانه با استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا مخالف بودیم و هستیم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین افزود:«ما نه تنها خواهان پایبندی به همه توافقات موجود در این زمینه هستیم، بلکه چندین بار پیشنهاد تقویت این کار مشترک را داده‌ایم و فعالیت‌های روسیه در فضا هیچ تفاوتی با فعالیت‌های دیگر کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا ندارد».
افزون بر این، او تاکید کرد که روسیه هرگز با بحث در مورد ثبات استراتژیک مخالفت نکرده است.

طرح اتهام علیه کاخ سفید

شویگو نیز به نوبه خود درباره اتهامات آمریکا اظهارنظر کرد و گفت که هیچ برنامه‌ای از این دست که توسط منابع ناشناس در ایالات متحده شناسایی شده است، وجود ندارد.

وی خطاب به پوتین افزود: «اولاً چنین پروژه‌های استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا وجود ندارد، ثانیاً ایالات متحده می‌داند که چنین پروژه‌ای وجود ندارد».

وزیر دفاع روسیه همچنین کاخ سفید را متهم کرد که در تلاش برای ارعاب قانونگذاران آمریکایی است تا از این طریق بودجه اضافی به اوکراین به عنوان بخشی از طرح واشینگتن برای تحمیل آنچه او به عنوان شکست استراتژیک به روسیه توصیف می‌کند، تخصیص داده شود.

وزیر دفاع روسیه در ادامه افزود که دلیل دوم افشای چنین اطلاعاتی درباره سلاح ادعایی روسی، ترغیب مسکو برای وارد شدن به گفت‌وگو درباره ثبات راهبردی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید