فرجام‌خواهی ترامپ در پرونده رد صلاحیت انتخاباتی در ایلینویز

پیشتر کلرادو و مین نیز با استناد به بند ضدشورش قانون اساسی ترامپ را فاقد صلاحیت برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دانسته بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه یک قاضی در ایلینوز دونالد ترامپ را بابت نقش وی در تحریک به شورش علیه کنگره ایالات متحده از حضور در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت منع کرد، ترامپ فرجام‌خواهی کرد.

به گزارش «رویترز»، قاضی تریسی پورتر در حکمی که روز چهارشنبه صادر کرد، با رای‌دهندگان ایلینویز كه استدلال می‌كردند ترامپ باید برای مرحله مقدماتی انتخابات در 19 مارس و انتخابات اصلی در 5 نوامبر رد صلاحیت شود، همسویی نشان داد. ترامپ روز پنجشنبه درخواست تجدید نظر خود را به دادگاه استیناف ایلینویز ارائه کرد.

پورتر گفته بود که به نظر وی اقدامات ترامپ در 6 ژانویه 2021 «بند ضدشورش» الحاقیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا را نقض کرده است. بر اساس این بند، هر کسی که برای حمایت از قانون اساسی ایالات متحده سوگند یاد کند و سپس علیه آن شورش یا انقلاب کند، یا به دشمنان آن کمک ‌کند، باید از اتخاذ هر گونه مقام دولتی در آمریکا منع شود.

پیشتر کلرادو و مین نیز با استناد به بند مذکور ترامپ را فاقد صلاحیت برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دانسته و او را از حضور در مرحله مقدماتی منع کرده بودند. به احتمال زیاد دادگاه عالی ایالات متحده درباره پرونده‌های ترامپ در این سه ایالت قضاوت نهایی را خواهد کرد.

پس از آنکه شعبه‌های انتخاباتی ایالات، برنده انتخابات ریاست جمهوری 2020 را جو بایدن، رقیب ترامپ، اعلام کردند، هواداران رئیس‌جمهوری پیشین در 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره حمله کردند تا از تایید نتیجه انتخابات جلوگیری کنند.

ترامپ قبل از آغاز حمله سخنرانی‌هایی آتشینی خطاب به هوادارانش ایراد کرد و از آنها خواست به کاپیتول بروند و «با چنگ و دندان» مبارزه کنند. ترامپ تا چندین ساعت پس از آغاز حمله به کنگره از خطاب قرار دادن هواداران خود و درخواست از آنها برای کوتاه آمدن‌ خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید