برایان هوک: بایدن باید ایران را مجبور به پرداخت هزینه حملات گروه‌های نیابتی‌ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که حملات گروه‌های وابسته به ایران در منطقه از طریق گروه حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و گروه‌های مسلح عراقی علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه انجام می‌شود؛ برایان هوک، فرستاده ویژه سابق آمریکا در امور ایران خواستار واکنش قاطع به این حملات شد.

برایان هوک که در دوران دونالد ترامپ سمت فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران را برعهده داشت، گفت: «جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا باید ایران را مجبور کند بهای مستقیم حملات نیروهای نیابتی خود علیه نیروهای آمریکایی را بپردازد».

حمله مستقیم

هوک همچنین در کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفت که دولت بایدن باید اعلام کند که تفاوتی بین ایران و نیروهای نیابتی این کشور وجود ندارد وهر اقدامی که توسط گروه‌های نیابتی صورت می‌‌گیرد به رژیم حاکم بر ایران نسبت داده خواهد شد و تهران را به گونه‌ای پاسخگو خواهد کرد که گویی حمله مستقیم بوده است.

او در ادامه با اشاره به اینکه ایالات متحده به گروه‌هایی مانند گردان‌های مسلح حزب الله عراق و سایر نیروهای نیابتی ایران پاسخ داد، گفت که معتقد نیست تهران «هزینه‌های مستقیم کافی را متحمل شده است».

هوک خطاب به قانونگذاران آمریکایی گفت که تهران سابقه «انجام عملیات از منطقه خاکستری» را دارد و افزود که «این کشور نیروهای نیابتی است را رها کرده که به جای او با مرگ مواجه شوند».

بر اساس گزارشی که خبرگزاری «رویترز» پنج‌شنبه 10 اسفند منتشر کرد، هوک که در صورت شکست بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 5 نوامبر، ممکن است بار دیگر در دولت ترامپ نقش‌آفرینی کند، گفت: «تهران در حال حاضر هیچ دردی احساس نمی‌کند» و تاکید کرد که شبه‌نظامیان وابسته به این دولت پیش از اینکه «رژیم حاکم بر ایران بدون فرار از مجازات احساس درد کند» حملات خود را متوقف نخواهند کرد.

170 حمله

از زمان حمله گروه حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در نوار غزه در 7 اکتبر و شعله‌ور شدن جنگ اسرائیل در نوار غزه، گروه‌های تحت حمایت ایران 170 حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه انجام دادند.

در حالی که گروه حوثی‌ها در یمن دست‌کم 60 حمله به کشتی‌های تجاری، علاوه بر کشتی‌های جنگی آمریکایی و کشتی‌های جنگی شرکای واشینگتن انجام داد.

سه سرباز آمریکایی در 28 ژانویه گذشته، در حمله پهپادی که توسط گروه‌های مسلح عراقی به برج 22 در شمال شرقی اردن در نزدیکی مرز سوریه انجام شد، کشته شدند. مساله‌ای که ایالات متحده را وادار کرد از 3 فوریه حملات هوایی تلافی جویانه را در عراق و سوریه علیه اهداف وابسته به سپاه پاسداران ایران و گروه‌های مسلح مورد حمایت آن آغاز کند.

با این حال، از آن زمان حملات جناح‌های دو کشور به نیروهای آمریکایی آرام شد، در حالی که گفته می‌شد تهران آنها را برای آرامش کمی تحت فشار قرار داده است.

از آن زمان، حملات گروه‌های مسلح در عراق و سوریه به نیروهای آمریکایی کاهش یافت، در حالی که گفته می‌شود تهران شبه‌نظامیان را تحت فشار قرار داده تا ارامش خود را حفظ کرده و حملات به مواضع آمریکایی را کاهش دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید