مهلت دو هفته‌ای واشینگتن به تل‌آویو برای تضمین نحوه استفاده اسرائیل از تسلیحات آمریکا

آکسیوس: تضمین‌ها مربوط به پایبندی اسرائیل به قوانین بین المللی حین استفاده از سلاح‌های آمریکایی و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 8 اسفند اعلام کرد که به اسرائیل مهلت داد تا اواسط ماه مارس تعهدی را امضا کند که به موجب آن هنگام استفاده از تسلیحات آمریکایی به قوانین بین المللی پایبند بوده و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه را بدهد.

به گزارش وبسایت «آکسیوس» مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفتند که این ضمانت‌ها در حال حاضر طبق یادداشتی که بایدن در اوایل ماه جاری صادر کرد، الزامی است؛ گرچه این پادمان‌ها به طور خاص تنها به اسرائیل مربوط نمی شود بلکه شامل همه خریداران اسلحه از آمریکا شده است اما سیاست جدید واشینگتن در قبال تل‌آویو پس از آن اتخاذ شد که برخی سناتورهای دموکرات درباره نحوه استفاده اسرائیل از تسلیحات آمریکایی در غزه ابراز نگرانی کرده و از سیاست حمایت بی‌قید و شرط دولت بایدن از تل‌آویو انتقاد کردند.

طبق این گزارش اگر تضمین‌های اسرائیلی در موعد مقرر ارائه نشود، انتقال تسلیحات آمریکا به این کشور موقتاً متوقف می‌شود.

یادداشت امنیت ملی آمریکا درباره ضمانت‌های کتبی که در 8 فوریه منتشر شد، بیان می‌کند که قبل از عرضه تسلیحات آمریکایی به هر کشوری، خریدار باید «ضمانت‌های کتبی معتبری» به ایالات متحده ارائه کند که از هر گونه سلاحی مطابق با قوانین بشردوستانه بین‌المللی استفاده کند.

یادداشت جدید واشینگتن تأکید می‌کند، کشوری که از سلاح‌های آمریکایی در مناطق درگیری استفاده می‌کند، باید «ضمانت‌های کتبی و معتبر» ارائه دهد که «به طور خودسرانه مانع تلاش‌های بشردوستانه بین‌المللی مورد حمایت آمریکا نشود ‌و از ارائه کمک‌های بشردوستانه به مناطق درگیری جلوگیری نکند».

اختلاف‌های پشت پرده در آمریکا

سه مقام آمریکایی به آکسیوس گفتند که چاک شومر، رهبر اکثریت سنا به کاخ سفید گفت که نگران است که چنین اصلاحیه‌ای میان فراکسیون دموکرات‌ها در سنا اختلاف نظر ایجاد کند.

مقامات آمریکایی در واشینگتن روز سه‌شنبه به طور رسمی به همتایان اسرائیلی خود درباره سیاست جدید آمریکا مطلع کرده و پیش‌نویس نامه‌ای را به اسرائیلی‌ها دادند که برای اعلام پایبندی باید آن را امضا کنند.

یک مقام ارشد اسرائیلی به این وبسایت گفت که درخواست آمریکا این بود که تا اواسط ماه مارس تضمین‌های کتبی از اسرائیل دریافت شود تا بلینکن بتواند آنها را تا پایان ماه امضا کند و تل‌آویو نیز در این فرصت بتواند تصمیم بگیرد که چه کسی در دولت اسرائیل آن ضمانت‌های کتبی را امضا کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره گفت: «اسرائیل پیشتر نشان داده که می‌تواند تضمین‌های مربوطه به تسلیحات آمریکا را ارائه دهد».

خودداری وزارت دفاع اسرائیل از اظهارنظر

یک مقام آمریکایی گفت که پیام‌های مشابهی در روزهای اخیر به چندین کشور دیگر که از سلاح‌های آمریکایی استفاده می‌کنند، ارسال شده است.

این یادداشت از دولت آمریکا می‌خواهد تا گزارشی سالانه درباره پایبندی کشورها به قوانین بین‌المللی بشردوستانه به کنگره ارائه کند.

کاخ سفید این یادداشت را پس از فشار مجلس سنا صادر کرد که می‌خواست این الزامات را به عنوان اصلاحیه‌ای به لایحه بودجه تکمیلی سنا اضافه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید