تاکید واشینگتن بر لزوم تمرکز بر روند دیپلماتیک برای حل تنش نظامی اسرائیل و حزب‌الله

تحلیل‌گران می‌گویند به‌رغم تهدیدهای دوجانبه در خصوص گسترش دامنه درگیری و شکننده‌بودن وضعیت میدانی، شعله‌ورشدن منازعه‌ای منطقه‌ای میان حزب‌الله و اسرائیل به نفع هیچ‌یک از آنها نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده سه‌شنبه 8 اسفند، پس از هشدار اسرائیل در خصوص ادامه عملیات علیه حزب‌الله حتی در صورت توافق آتش‌بس در غزه، خواستار تمرکز بر دیپلماسی برای یافتن راه حل تشدید تنش نظامی در لبنان شد.

ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما نمی خواهیم شاهد تشدید منازعه در شمال از سوی هیچ یک از دو طرف باشیم. دولت اسرائیل به شکلی علنی و مشخص به ما اطمینان داد که درصدد رسیدن به مسیر دیپلماتیک هستند».

او ادامه داد: «این همان چیزی است که ما به تلاش در آن راستا ادامه خواهیم داد که در نهایت، اقدام نظامی را غیرضروری خواهد کرد».

میلر با این بیان که با فرار هزاران نفر از خانه‌های خود در نزدیکی مرز با لبنان، اسرائیل با «تهدید امنیتی حقیقی» مواجه خواهد شد، تاکید کرد که«این موضوع مشروعی است که نیاز به رسیدگی دارد».

تهدید اسرائیل به تداوم عملیات علیه حزب‌الله

اسرائیل یکشنبه گذشته از زبان یوآو گالانت، وزیر دفاع هشدار داد حتی در صورت حصول توافق در غزه، عملیات علیه حزب الله متوقف نخواهد شد.

حملات هوایی این هفته اسرائیل به عمق خاک لبنان، عملا باعث شد که جنگ فرسایشی حزب‌الله و ارتش اسرائیل در مسیری خطرساز قرار بگیرد و نگرانی‌ها از تبدیل این تبادل آتش مستمر چندماهه میان دو طرف به رویارویی گسترده‌تر، افزایش یابد.

این در حالی است که تحلیل‌گران می‌گویند به‌رغم تهدیدهای دوجانبه در خصوص گسترش دامنه درگیری و شکننده‌بودن وضعیت میدانی، شعله‌ورشدن منازعه‌ای منطقه‌ای میان حزب‌الله و اسرائیل به نفع هیچ‌یک از آنها نیست.

ابتکار فرانسه

فرانسه ماه گذشته ابتکاری را به دو کشور ابلاغ کرد که به گفته یک منبع دیپلماتیک فرانسوی، اجرای کامل قطعنامه بین‌المللی 1701 را خواستار شده است که به جنگ ویرانگر میان دو طرف در تابستان 2006 پایان داد و هرگونه استقرار مسلحانه در منطقه مرزی خارج از چارچوب نیروهای ارتش لبنان و «یونیفل» را ممنوع ساخت.

این ابتکار، عقب‌نشینی عوامل مسلح حزب‌الله و متحدانش تا فاصله 12 کیلومتر از مرز، در ازای توقف موارد نقض هوایی اسرائیل و همچنین تشکیل کمیته چهارجانبه (فرانسه، ایالات متحده، اسرائیل و لبنان) به منظور نظارت بر توقف درگیری‌ها را شامل می‌شود.

طبق گفته یک منبع دولتی، مقامات بیروت در حال بررسی این ابتکار هستند، اگرچه امید بیشتری به پیشنهادهایی دارند که شامل طرحی جامع برای منطقه در صورت توقف جنگ در غزه شده و فرستادگان آمریکایی روی آن کار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید