پارلمان مجارستان طرح درخواست عضویت کشور سوئد در پیمان نظامی «ناتو» را تصویب کرد

ویکتور اوربان خطاب به نمایندگان پارلمان: همکاری نظامی میان استکهلم و بوداپست و پیوستن سوئد به ناتو امنیت مجارستان را تقویت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از هجده ماه مانع‌تراشی مجارستان، پارلمان این کشور، دوشنبه 7 اسفند به تصویب طرح درخواست سوئد برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» رای موافق داد.

این طرح درخواست سوئد برای پیوستن به پیمان نظامی «ناتو» دوشنبه با 188 رای موافق در مقابل 6 رای مخالف در پارلمان مجارستان تصویب شد.

این طرح پس از ماه‌ها کشمکش میان متحدان مجارستان برای متقاعد کردن دولت ملی‌گرای بوداپست که در برابر روند عضویت سوئد در ناتو کارشنکی می‌کرد، تصویب شد.

دولت ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان پروتکل‌هایی را برای تایید پیوستن سوئد به ناتو در ژوئیه 2022 ارائه کرد، اما این تصویب این طرح در پارلمان به دلیل مخالفت نمایندگان حزب حاکم متوقف شد.

پذیرش کشورهای جدید مستلزم حمایت یکپارچه همه اعضای ناتو است و مجارستان آخرین عضو از 31 عضو این ائتلاف نظامی است که از زمانی که ترکیه این طرح درخواست را در ماه گذشته در پارلمان خود تصویب کرد، حمایت خود را نیز ارائه کرده است.

روابط پرتنش

اوربان، پوپولیست راستگرا که روابط نزدیکی با روسیه برقرار کرده است، گفت که انتقاد سیاستمداران سوئدی از دموکراسی در مجارستان منجر به تنش روابط بین دو کشور و همچنین منجر به تردید در میان نمایندگان در حزب فیدز شده است.

پارلمان مجارستان، دوشنبه آخرین موانع برای عضویت سوئد که همراه با کشور همسایه خود فنلاند، برای اولین بار در ماه مه 2022 درخواست عضویت ارائه کرده بود را برطرف کرد.

نخست‌وزیر مجارستان قبل از رای‌گیری خطاب به نمایندگان پارلمان گفت: «همکاری نظامی میان سوئد و مجارستان و پیوستن سوئد به ناتو امنیت مجارستان را تقویت می‌کند.»

انتقاد اوربان از متحدان مجارستان

اوربان از متحدان مجارستان در اتحادیه اروپا و ناتو به دلیل اعمال فشار فزاینده بر دولت وی در ماه‌های اخیر برای پیشبرد پذیرش سوئد در این ائتلاف نظامی انتقاد کرد.

اوربان در ادامه افزود: «بسیاری از خارج تلاش کردند که برای حل اختلافات ما با سوئد مداخله کنند، اما این کمکی نکرد، بلکه مانع از حل این موضوع شد.»

وی همچنین خاطرنشان کرد که «مجارستان یک کشور مستقل است و آنچه را که دیگران چه در محتوا و چه در زمان تصمیم‌گیری به آن دیکته می‌کنند را تحمل نمی‌کند.»

آخر هفته گذشته، یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکایی از مجارستان بازدید و اعلام کردند که قطعنامه مشترکی را به کنگره ارائه خواهند کرد که در آن پسرفت دموکراتیک در مجارستان را محکوم می‌کند و از دولت اوربان می‌خواهد که فورا موانع پیش‌روی پیوستن سوئد به ناتو را برچیند.

این در حالی است که اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، روز جمعه با اوربان در پایتخت مجارستان ملاقات کرد، جایی که به نظر می‌رسد دو طرف پس از ماه‌ها تنش دیپلماتیک، به یک آشتی کامل رسیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید