همکار ناوالنی می‌گوید او در آستانه «تبادل زندانیان» با غرب بود

دو منبع روسی به رویترز گفتند که مذاکرات درباره ناوالنی انجام شده و بر مبادله توافق شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریا پفچیخ، رئیس هیئت مدیره بنیاد مبارزه با فسادی که الکسی ناوالنی، کنشگر درگذشته روسی بنیان گذاشته بود، می‌گوید ناوالنی در آستانه «تبادل زندانیان» با غرب قرار داشت، و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه او را کشت چون نمی‌توانست آزادی وی را تحمل کند.

به گزارش «رویترز»، پفچیخ که در «یوتیوب» صحبت می‌کرد، گفت مذاکرات درباره مبادله ناوالنی و دو شهروند آمریکایی ناشناس با وادیم کراسیکوف، مامور سازمان امنیتی روسیه زندانی در آلمان، در مراحل پایانی خود قرار داشت.

پفچیخ که در خارج روسیه مستقر است، گفت: «الکسی ناوالنی می‌توانست همین الان، همین امروز اینجا روی این صندلی نشسته باشد. این واقعا می‌توانست اتفاق بیفتد. ناوالنی تنها چند روز با آزادی فاصله داشت، چرا که ما درباره مبادله او در حال مذاکره بودیم.»

به گفته پفچیخ، در اوایل فوریه به پوتین پیشنهاد شد تا کراسیکوف، که به دلیل قتل در برلین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند، را با دو شهروند آمریکایی و الکسی ناوالنی مبادله کند.

یولیا، همسر ناوالنی، در شبکه اجتماعی ایکس گفت که حرف‌های پفچیخ نشان می‌دهد چرا پوتین شوهرش را کشته است. به گفته وی: «قطعاً خواهیم فهمید که دقیقاً چه کسی و چگونه این جنایت را اجرا کرده است».

یک مقام غربی به رویترز گفته هیچ پیشنهاد رسمی برای مبادله‌ای شامل ناوالنی به پوتین ارائه نشده است، اما گفت که مذاکرات اولیه بین روسیه، ایالات متحده و آلمان در جریان بوده است. در مقابل، دو منبع روسی به رویترز گفتند که مذاکرات درباره ناوالنی انجام شده و بر مبادله توافق شده بود.

وادیم کراسیکوف پس از محکومیت به قتل یک مخالف چچنی-گرجستانی تبعیدی در برلین در سال 2019 به حبس ابد در آلمان محکوم شد. پوتین در مصاحبه اخیر خود با تاکر کارلسون، روزنامه‌نگار آمریکایی، اظهار کرد علاقمند است کراسیکوف، که پوتین وی را فردی «میهن‌پرست» معرفی کرد، را مبادله کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید