سوئد با پیوستن به «ناتو» به سنت 200 ساله بی‌طرفی پایان داد

برخی سوئدی‌ها نگرانند که مبادا پیوستن به ناتو منجر به یک تغییر اساسی در «هویت» ملی آنها شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیوستن سوئد به «ناتو» در روز دوشنبه به سنت 200 ساله بی‌طرفی بین‌المللی این کشور پایان داد که استکهلم را به عنوان یکی از میانجی‌های بزرگ صلح و مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان مطرح کرده بود.

به گزارش «رویترز»، حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 سوئدی‌ها را بر سر یک دوراهی دشوار قرار داد، که با چشم‌انداز یک همسایهٔ به شدت تهاجمی به تنهایی روبرو شوند، یا بی‌طرفی طولانی‌مدت خود را کنار گذاشته و به اتحاد نظامی-امنیتی غربی بپیوندند. با این وجود، برخی سوئدی‌ها نگرانند که مبادا پیوستن به ناتو منجر به یک تغییر اساسی در «هویت» ملی آنها شود.

از تلاش‌های داگ همرشولد، دبیرکل سازمان ملل متحد برای ترویج صلح در کنگو در دهه 1960، تا نقش هانس بلیکس به ‌عنوان بازرس ارشد تسلیحاتی سازمان ملل در سال‌های منتهی به جنگ عراق، بی‌طرفی سوئدی‌ها به این کشور اجازه داد تا نقشی تأثیرگذار در درگیری‌های جهانی ایفا کند.

اینک منتقدان نگران هستند که پیوستن سوئد به ناتو گزینه‌های استکهلم را محدود و آن را مجبور کند تا در هماهنگی با متحدانش عمل کند. برای مثال، تلاش سوئد برای جلب رضایت ترکیه برای عضویت در ناتو باعث شده تا استکهلم موضع سخت‌تری در قبال شبه‌نظامیان کُرد مخالف آنکارا اتخاذ کند.

به گفته رویترز، بی‌طرفی 200 ساله سوئد واکنشی به جنگ‌های فاجعه‌بار قرن هجدهم و نوزدهم، عموما علیه یا با مشارکت امپراطوری روسیه تزاری بود، و از آن زمان سیاست خارجی استکهلم همیشه ترکیبی از اصول‌گرایی و عمل‌گرایی بوده است.

طی چند دهه‌ اخیر سوئد به ناتو نزدیک‌تر شده است، و در عملیات‌های این اتحاد غربی در افغانستان، کوزوو، لیبی، و عراق مشارکت داشته است. با این وجود، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، مشارکت نزدیک دیگر کافی به نظر نمی‌رسید، و سوئد تلاش‌های خود برای پیوستن رسمی به ناتو را آغاز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size