اجلاس سران اروپا در پاریس برای تاکید بر حمایت از اوکراین

بیانیه کاخ الیزه: هدف از این نشست، «بسیج مجدد و بررسی همه راه‌ها برای حمایت موثر از اوکراین است» که به دلیل کمبود تجهیزات نظامی، با وضعیت بحرانی در رویارویی با روسیه روبرو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حدود بیست رئیس جمهوری و نخست‌وزیر که اکثر آنها از اروپا هستند، دوشنبه 7 اسفند در پاریس دیدار خواهند کرد تا بر وحدت و حمایت خود از اوکراین در جنگ با روسیه تاکید کنند.

اکثر سران اروپایی از جمله اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان، علاوه بر نخست وزیران 15 کشور اتحادیه اروپا، در نشست کاخ الیزه شرکت خواهند کرد که با سخنرانی ویدئویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، افتتاح خواهد شد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به دلیل رای‌گیری در پارلمان مجارستان درباره عضویت سوئد در «ناتو»، در این نشست شرکت نخواهد کرد و روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی در پاریس حضور خواهد داشت.

این دو کشور محافظه کارانه‌ترین رویکرد را در داخل اتحادیه اروپا در قبال حمایت از اوکراین دنبال می‌کنند.

در این نشست علاوه بر دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا، نمایندگانی از آمریکا و کانادا نیز حضور دارند.

ارسال پیامی واضح به پوتین

طبق بیانیه کاخ الیزه، هدف از این نشست، «بسیج مجدد و بررسی همه راه‌ها برای حمایت موثر از اوکراین» است، آنهم درحالی که کی‌یف به دلیل کمبود تجهیزات نظامی، با وضعیت بحرانی در رویارویی با روسیه مواجه شده است.

ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد: «مسئله مربوط به رد تصور فروپاشی امور و تاکید مجدد بر این است که ما خسته‌ نشده و مصمم به متوقف‌کردن تجاوز روسیه هستیم. ما در صدد ارسال پیامی روشن به پوتین با این محتوا هستیم که او هرگز بر اوکراین پیروز نخواهد شد».

از سویی انتظار نمی‌رود در این نشست، کمک‌های جدید به اوکراین اعلام شود و شرکت‌کنندگان در این اجلاس، راه‌هایی را برای « اقدامی بهتر و قاطع‌تر»، بررسی خواهند کرد.

این در حالی است که کی‌یف یکشنبه تأکید کرد که نیمی از تسلیحات وعده‌داده شده غربی با تأخیر تحویل داده می‌شود.

در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه آمده است: «همه طرف‌ها تمام تلاش خود را برای تحویل سلاح به‌کار می‌برند. همه ما باید بتوانیم با هم کار بهتری را با توجه به توانمندی‌های خود، انجام دهیم».

توافق‌های امنیتی دوجانبه

چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و ایتالیا در هفته‌های اخیر، موافقت‌نامه‌های امنیتی دوجانبه‌ای را با کی‌یف امضا کرده‌اند، اما اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات خود، به‌ویژه در مورد تحویل مهمات توپخانه، با مشکل مواجه است.

کمک‌های آمریکا که اهمیت بالایی برای کی‌یف دارد، در حال حاضر توسط حامیان جمهوری‌خواه ترامپ که اکثریت مجلس نمایندگان را دارند، متوقف شده است.

در بیانیه الیزه آمده است: «ما تسلیم نشده و شکست‌خورده نیستیم. روسیه هرگز در اوکراین پیروز نخواهد شد».

به گفته ریاست جمهوری فرانسه، در این نشست همچنین افزایش حملات الکترونیکی و سایبری روسیه که «تهاجمی‌تر شده» و «خطر فزاینده‌ای برای اروپا» است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید