هیلی پس از شکست در زادگاهش مقابل ترامپ: تسلیم نخواهم شد

ترامپ در هر پنج رقابت در ایالت‌های آیووا، نیوهمپشایر، نوادا، جزایر ویرجین آمریکا و اکنون در کارولینای جنوبی، زادگاه هیلی، پیروز میدان بوده و تقریباً جایی برای هیلی در کسب نامزدی جمهوری‌خواهان باقی نگذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از این که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، نیکی هیلی، آخرین رقیب جمهوری‌خواه خود را در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کارولینای جنوبی شکست داد، هیلی تاکید کرد که تسلیم نخواهد شد.

هیلی در تجمعی در چارلستون به هوادارانش گفت: «از این مبارزه دست نخواهم کشید».

فرماندار سابق کارولینای جنوبی با تاکید بر ادامه مبارزه به‌رغم شکست سختی که در زادگاهش متحمل شد، گفت: «اوایل این هفته گفتم که مهم نیست در کارولینای جنوبی چه اتفاقی بیفتد، به رقابت ادامه خواهم داد... من زنی هستم که به قولش عمل می‌کند».

هیلی همچنین تاکید کرد که از این نبرد دست نمی‌کشد، خصوصا که در میان اکثریت آمریکایی‌ها در مورد دونالد ترامپ و جو بایدن، اتفاق نظر وجود ندارد.

پیروزی شامگاه شنبه 5 اسفند ترامپ بیانگر شکستی قوی برای هیلی است که نماینده جناح میانه‌روتر حزب جمهوری‌خواه است؛ به‌خصوص که این انتخابات در ایالتی برگزار شد که او به مدت شش سال، فرماندار آن بود.

نظر یک کارشناس سیاسی

به‌گفته جولیان زلیزر، کارشناس سیاسی، به «فرانس‌پرس»، «هیلی به دلیل احتمال محکومیت» ترامپ که با چهار کیفرخواست جنایی مواجه است، در رقابت‌های انتخاباتی باقی می‌ماند.

زلیزر افزود که «تنها امید او ایستادگی به اندازه کافی » تا طی مراحل قانونی است.

«جو تو اخراجی»

از سویی، ترامپ در اولین اظهارات خود بلافاصله پس از این پیروزی از کلمبیا، مرکز این ایالت، در میان شعارها و کف‌زدن‌های هوادارانش، رئیس جمهوری کنونی آمریکا را خطاب قرار داد و گفت: «جو (بایدن) تو اخراج شدی!»

در همین حال، استفن چونگ، سخنگوی ترامپ، با استفاده از یکی از عبارات مورد علاقه او، گفت: «انتخابات مقدماتی، شب گذشته به‌پایان رسید و زمان آن است که به سمت انتخابات ریاست جمهوری برویم تا بتوانیم جو دیوانه را شکست دهیم».

به‌دنبال این پیروزی مشخص شد که ترامپ 77 ساله همچنان به سلسله پیروزی‌های خود ادامه می‌دهد و برای سومین بار متوالی در آستانه کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و رقابت مجدد با بایدن از حزب دموکرات قرار دارد.

پیروزی ترامپ، همچنین فراخوان‌های متحدانش به کناره‌گیری هیلی، آخرین رقیب او از رقابت‌های انتخاباتی را تقویت کرد.

پیروزی‌های متعدد

ترامپ در تمام پنج رقابت در ایالت‌های آیووا، نیوهمپشایر، نوادا، جزایر ویرجین آمریکا و اکنون در زادگاه هیلی، پیروز میدان بوده و تقریباً جایی برای هیلی در کسب نامزدی جمهوری‌خواهان باقی نگذاشته است.

این در حالی است که رقیب سرسخت ترامپ که در دوره ریاست جمهوری او به عنوان سفیر در سازمان ملل متحد فعالیت می‌کرد، با عزمی راسخ تاکید کرده است که کمپین خود را دست‌کم تا «سه‌شنبه بزرگ» در 5 مارس، که جمهوری‌خواهان در 15 ایالت و منطقه آمریکا، رای خود را به صندوق می‌ریزند، ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید