بسته جدید حمایتی بریتانیا از اوکراین و تاکید آلمان بر بازدارندگی دفاعی

ٰریشی سوناک: لندن هر قدر هم که زمان ببرد در کنار کی‌یف خواهد ماند و ظلم هرگز پیروز نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که جنگ روسیه علیه اوکراین وارد سومین سال خود می شود بریتانیا یک بسته جدید حمایتی از کی‌یف اعلام کرد و آلمان بر تقویت بازدارندگی دفاعی اوکراین تاکید کرد.
اولاف شولتز، صدراعظم آلمان شنبه 5 اسفند در اظهاراتی به مناسبت گذشت دو سال از جنگ روسیه - اوکراین گفت که اروپا باید بنیه دفاعی خود را تقویت کند و از توانایی‌اش برای مقاومت در برابر هرگونه حمله نظامی از خارج، اطمینان یابد.
شولتز در یک پادکست افزود: «بازدارندگی، آمادگی دفاعی – می‌دانم که اینها واژه‌های نامانوسی هستند که از صدراعظم آلمان صادر می‌شود. کلماتی که ما آنقدر در آلمان از آنها استفاده نکرده‌ایم که تقریباً فراموش شده‌اند».
او افزود: «با این حال این واژه‌ها بیانگر این پیام فوق‌العاده مهم هستند که ما در کنار هم‌پیمانان خود باید قدرتمند باشیم به شکلی که هیچ‌کس جرات حمله به ما را نداشته باشد».
به‌گفته شولتز، آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، هزینه‌های دفاعی خود را تا 2 درصد تولید ناخالص ملی افزایش داده و به تلاش برای دستیابی به هدف تعیین‌شده توسط «ناتو» در دهه‌های آینده، ادامه خواهد داد.
آلمان همچنین با متحدانش فرانسه و بریتانیا، موضوع توسعه تسلیحات نقطه‌زن با قابلیت رسیدن به فواصل دور به‌منظور اطمینان از پیشرفت استراتژی بازدارندگی خود را در دست بررسی دارد.

بسته کمک جدید به اوکراین

بریتانیا هفته گذشته، با اعلام بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه، تاکید کرد که کاهش زرادخانه تسلیحات مسکو و همچنین پول مورد نیاز روسیه برای جنگ، دو سال پس از تهاجم به اوکراین را دنبال می‌کند.
بریتانیا شنبه بسته‌ای به ارزش 245 میلیون پوند (287 میلیون) یورو برای کمک به کی‌یف جهت تجدید ذخایر مهمات خود برابر تهاجم مسکوبه خاک این کشور را اعلام کرد.
وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف این کمک‌ها، «فعال‌کردن زنجیره‌های تامین برای تولید مهمات توپخانه‌ای است که اوکراین برای افزایش ذخایر خود به شدت به آن نیاز دارد».
طبق گفته گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، ارتش اوکراین با بستن راه به‌روی قوای مهاجم روس توانست نیمی از اراضی به‌سرقت‌رفته توسط پوتین را بازپس گرفته و در عین حال آسیب‌های قابل توجهی را به توانمندی‌های روسیه وارد سازد به‌طوری که حدود 30 درصد از ناوگان دریای سیاه روسیه منهدم یا صدمه دید و هزاران تانک و خودرو به لاشه تبدیل شد.
وزیر دفاع بریتانیا افزود: « به همراه هم شکست پوتین را به‌منظور پیروزی دمواکراسی و نظام بین‌المللی مبتنی بر اصول و (به‌خاطر)مردم اوکراین، تضمین خواهیم کرد».
لندن، یکی از حامیان اصلی کی‌یف، اخیرا از افزایش کمک‌های نظامی خود به اوکراین که طی سال‌های 2024-2025 به 2.5 میلیارد پوند (2.9 میلیارد یورو) خواهد رسید، خبر داد.
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا جمعه متعهد شد که لندن « هر قدرهم که زمان ببرد» در کنار کی‌یف خواهد ماند و ظلم هرگز پیروز نخواهد شد».
سوناک در بیانیه‌ای گفت: «در این سالگرد تلخ (دوساله‌شدن آغاز جنگ روسیه - اوکراین)، باید عزم خود را تجدید کنیم. اینک زمانی است که تاکید کنیم ستم هرگز پیروز نخواهد شد. بار دیگر می‌گوئیم که در کنار اوکراین اکنون و در آینده خواهیم ماند.» او افزود: «آماده هر اقدام لازم هستیم، مهم نیست چقدر زمان ببرد. تا پیروزی اوکراین ادامه خواهیم داد».
نخست‌وزیر بریتانیا اواسط ژانویه در جریان سفر به کی‌یف، امضای یک توافقنامه امنیتی ده ساله میان بریتانیا و اوکراین را اعلام کرد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور، با توصیف آن به‌عنوان امری«بی سابقه»، این اقدام را ستود..

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید