کاخ سفید رئیس مجلس نمایندگان را به کمک‌رسانی به ایران و روسیه متهم کرد

سخنگوی مایک جانسون: دولت بایدن نیز به حمایت از ایران و روسیه متهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید جمعه 4 اسفند با بالابردن سطح انتقادات خود از مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، او را به کمک‌رسانی به ایران و روسیه از طریق ممانعت از رای‌گیری درباره لایحه امنیت ملی برای ارسال کمک به اوکراین متهم کرد.
این در حالی است که «رویترز» به نقل از شش منبع گزارش داده ایران تعداد زیادی موشک بالستیک زمین به زمین را به روسیه ارائه کرده که همکاری نظامی میان این دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا را تقویت می‌کند.
به گزارش رویترز، اندرو بیتس، معاون سخنگوی کاخ سفید و مشاور ارشد ارتباطات، در یادداشتی نوشته که ایران «به‌شدت می‌کوشد توانمندی‌های روسیه را در جنگش با اوکراین و حملات به شهرهای این کشور افزایش دهد».
در این یادداشت آمده است: «پرزیدنت بایدن، برابر ایران ایستادگی می‌کند اما معلوم نیست پایبندی مورد انتظار از سوی جانسون، رئیس مجلس نمایندگان به عدممماشات با ایران کجاست؟ فرار او از این کار عملا به‌نفع پوتین و آیت‌الله(خامنه‌ای) تمام می‌شود».
سنای آمریکا هفته گذشته لایحه کمک 95 میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را با اکثریت قاطع 70 در برابر 30 رای موافق، و پیوستن 22 جمهوری‌خواه به اکثریت موافق دموکرات‌ها با این قانون، تصویب کرد.
جانسون با اعلام تعطیلی دو هفته‌ای مجلس نمایندگان، بدون رای‌گیری در خصوص این لایحه گفت: «سنا نمی‌تواند ما را مجبور به اقدام کند ».
بسیاری از سناتورها و مقامات کاخ سفید بر این باورند که اگر جانسون به مجلس اجازه رای‌گیری بدهد، این لایحه با حمایت هردو حزب به تصویب خواهد رسید.
جانسون خاطرنشان می‌کند که هر بسته کمک‌های نظامی و بشردوستانه بین‌المللی باید همچنین شامل تدابیری برای رسیدگی به امنیت در مرز آمریکا با مکزیک باشد. جمهوری‌خواهان پیشتر نسخه‌ای از لایحه‌ای را که شامل بزرگ‌ترین و جامع‌ترین اصلاحات سیاست مهاجرت ایالات متحده در دهه‌های اخیر بود، مسدود کردند.

اتهام متقابل

سخنگوی جانسون جمعه اعلام کرد که دولت آمریکا به همان اتهامی که او را متهم کرده، یعنی حمایت از ایران و روسیه، متهم است.
این سخنگو گفت: «دولت بایدن نیابتی‌های ایرانی را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف کرد، تحریم‌های صادرات نفت ایران را کاهش داد و به حمله حوثی‌ها که منجر به کشته‌شدن 3 سرباز آمریکایی شد، پاسخ نظامی ناامیدکننده‌ای داد».
او افزود که اعمال ممنوعیت اخیر دولت در پایانه‌های صادرات گاز طبیعی مایع، اروپا را مجبور می‌کند گاز طبیعی را نه از آمریکا بلکه از روسیه خریداری کند.
مقامات ارشد دولت بایدن آخر هفته گذشته با سفر به اروپا کوشیدند تا نگرانی‌ها بابت احتمال توقف کمک آمریکا به اوکراین را مهار کنند و در این خصوص به همتایان خود از پاریس، برلین و کی‌یف اطمینان دادند که واشینگتن این موضوع را به هر شکل ممکن، پشت سر خواهد گذاشت.
در یادداشت کاخ سفید هشدار داده‌شده که «پوتین تهدید کرده است در صورت موفقیت در اوکراین، ممکن است به کشورهایی در ناتو که آمریکا متعهد به دفاع از آنهاست، حمله کند».
در همین یادداشت آمده است: «اگر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، شکست اوکراین را تسهیل کنند، آمریکا ممکن است با هزینه‌هایی بسیار بیشتر از لوایح مورد نیاز به تصویب هر دو حزب که برای افزایش توانمندی‌های دفاعی اوکراین نیاز داریم، مواجه شود ».
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و محتمل‌ترین نامزد برای کسب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی و یکی از مخالفان دیرینه ناتو، در چند هفته گذشته تهدید کرد که در صورت حمله روسیه به برخی از متحدان اروپایی، آن‌ها را تنها خواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید