در دومین سالگرد آغاز جنگ اوکراین، زلنسکی به پیروزی بر روسیه متعهد شد

زلنسکی از همه نیروها و مردم اوکراین و همه کسانی که در سراسر جهان در کنار او ایستادند، قدردانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شنبه 5 اسفند متعهد شد که در دومین سالگرد آغاز تهاجم روسیه علیه کشورش، به پیروزی دست یابد.

زلنسکی در کلیپی که در اکانت خود در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، گفت: «مردم بزرگ و عزیز کشور (اوکراین) بزرگ، من به تک تک شما افتخار می‌کنم و همه شما را تحسین می‌کنم. من به تک تک شما ایمان دارم. هر فرد عادی می‌خواهد جنگ تمام شود اما هیچ‌کس از ما اجازه نمی‌دهد که اوکراین از بین برود.»

رئیس جمهوری اوکراین، افزود: «به همین دلیل است که وقتی صحبت از پایان دادن به جنگ می‌شود، ما همیشه اضافه می‌کنیم: با شرط‌های خودمان. به همین دلیل است که علاوه بر کلمه صلح، همیشه کلمه عدالت وجود دارد.»

او ادامه داد: «به همین دلیل است که در آینده، کلمه «مستقل» همیشه در کنار کلمه «اوکراین» ظاهر می‌شود. این چیزی است که ما برای آن می‌جنگیم و در بزرگترین روز زندگی خود پیروز خواهیم شد.»

زلنسکی همچنین از همه نیروها و مردم اوکراین و همه کسانی که در سراسر جهان در کنار او ایستاده‌اند قدردانی کرد.

رهبران غربی در کییف

این اظهارات زلنسکی در حالی بیان می‌شود که 4 تن از رهبران کشورهای غربی از جمله نخست‌وزیران کشورهای کانادا، بلژیک و ایتالیا در دومین سالگرد آغاز عملیات نظامی روسیه، برای ابراز همبستگی با اوکراین وارد کییف شدند.

در همین راستا، دولت ایتالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا به همراه همتایان کانادایی و بلژیکی خود جاستین ترودو و الکساندر دی کرو و همچنین اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا با قطار از لهستان، کشور همسایه اوکراین به کییف سفر کردند.»

ملونی قرار است شنبه، یک کنفرانس ویدیویی از کییف را با حضور رهبران گروه هفت کشور بزرگ صنعتی و همچنین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که برای پیوستن به این بحث دعوت شده است، میزبانی کند.

نخست‌وزیر ایتالیا همچنین طی اظهاراتی در کییف گفته است که اگر تهاجم روسیه به اوکراین صورت نمی‌گرفت، گروه حماس نیز این‌گونه به اسرائیل حمله نمی‌کرد.

از سویی رئیس کمیسیون اروپا، بلافاصله پس از ورود به کییف از «مقاومت» اوکراین در دومین سالگرد جنگ تمجید کرد.

او در شبکه‌های اجتماعی گفت که «در دومین سالگرد آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین در کییف حضور یافته و مقاومت استثنایی مردم اوکراین را جشن می‌گیرد.»

فون در لاین در ادامه افزود: «بیش از هر زمان دیگری، ما از لحاظ مالی، اقتصادی، نظامی و اخلاقی محکم در کنار اوکراین ایستاده‌ایم تا زمانی که این کشور به آزادی خود دست یابد.»

تعهدات حمایتی

در مورد تصمیمات حمایتی به کییف و در حالی که جنگ وارد سومین سال خود می‌شود، بریتانیا متعهد شده که 250 میلیون پوند (317 میلیون دلار) برای تقویت ساخت گلوله‌های توپخانه در اوکراین ارائه دهد.

ادوات توپخانه عامل مهمی در مقاومت اوکراین در برابر عملیات نظامی روسیه بوده است و بسته 250 میلیون پوندی اعلام شده از سوی بریتانیا در روز شنبه با هدف افزایش مهمات توپخانه کییف ارائه می‌شود.

گرانت شاپس وزیر دفاع بریتانیا، شنبه طی بیانیه‌ای اظهار داشت که «عزم استوار و راسخ اوکراین» همچنان برای جهان «الهام‌بخش» است.

شاپس در بیانیه مطبوعاتی خود افزود: «برخلاف انتظار، نیروهای مسلح اوکراین با عقب راندن متجاوزان روسی نیمی از سرزمین‌های اشغال شده توسط پوتین را پس گرفتند و در عین حال علاوه بر انهدام هزاران تانک و خودروهای زرهی، توانایی روسیه را به میزان قابل توجهی کاهش دادند و حدود 30 درصد از ناوگان دریای سیاه روسیه را تخریب یا به آن آسیب وارد کردند.»

وزیر دفاع بریتانیا، تاکید کرد: «اما آن (اوکراین) نمی‌تواند بدون حمایت جامعه بین‌المللی در این جنگ پیروز شود. به همین دلیل است که ما به انجام هر کاری که لازم است ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل شود که کییف به مبارزه تا رسیدن به پیروزی ادامه می‌دهد.»

او در ادامه توضیح داد که «حدود یک چهارم میلیارد پوند بودجه بریتانیا ذخایر مهم مهمات توپخانه‌ای آن‌ها را افزایش می‌دهد، در حالی که نیروی هوایی سلطنتی تحویل موشک‌های ضدتانک پیشرفته‌تر را تکمیل می‌کند.»
وزیر دفاع بریتانیا در بخش پایانی اظهارات خود تاکید کرد:«ما و مردم اوکراین با هم شکست پوتین و پیروزی دموکراسی و برقراری نظم مبتنی بر قوانین را تضمین خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید