پوتین در پیامی به غرب با بمب‌افکن هسته‌ای مافوق‌صوت روسی پرواز کرد

جنگنده‌ بمب‌افکن‌های «Tu-160M» قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای و بخشی از به اصطلاح «سه‌گانه هسته‌ای فدراسیون روسیه» را تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های روسیه پنج‌شنبه 3 اسفند ویدیویی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه منتشر کردند که با بمب‌افکن استراتژیک مافوق صوت مدرن «Tu-160M» در حال پرواز بود.

این جنگنده با نام مستعار «ایلیا مورومتس» یا «پلیکان سفید» از باند صنایع هوانوردی گوربونوا در قازان به آسمان برخاست.

رئیس جمهوری روسیه، 30 دقیقه با این جنگنده پیشرفته در آسمان پرواز کرد، در حالی که مرحله پیش از برخاستن این بمب‌افکن راهبردی حدود 45 دقیقه به طول انجامید.

پوتین چهارشنبه جنگنده‌ای از این نوع را در صنایع هواپیمایی روسیه مورد بازدید قرار داد کرد و به داخل کابین آن وارد شده بود.

شایان ذکر است که چنین جنگنده‌های مافوق صوت قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای هستند و بخشی از به اصطلاح «سه‌گانه هسته‌ای فدراسیون روسیه» را تشکیل می‌دهند.

این بمب‌افکن غول پیکر بال چرخشی نسخه به روز شده قابل توجهی از بمب‌افکن دوران اتحاد جماهیر شوروی است که در آن دوران تلاش می‌شد در صورت جنگ هسته‌ای با غرب برای انتقال سلاح‌های هسته‌ای در فواصل طولانی از آن استفاده شود.

بمب افکن «Tu-160M» می‌تواند 12 موشک کروز یا هسته‌ای کوتاه برد را حمل کند و می‌تواند مسافت 12000 کیلومتر را بدون توقف و سوخت‌گیری طی کند.

غرب احتمالاً این اقدام پوتین را پیامی یادآوری‌کننده توانمندی‌های هسته‌ای مسکو تلقی خواهد کرد.

پوتین این پرواز را در بحبوحه اختلاف روسیه و غرب بر سر مسائلی مانند جنگ در اوکراین و مرگ الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسی در زندان، انجام داد.

برخی از دیپلمات‌های روسی و آمریکایی می‌گویند زمانی را به خاطر نمی‌آورند که روابط میان دو قدرت هسته‌ای جهان (واشینگتن و مسکو) حتی در زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 وخیم‌تر از آن باشد.

تلویزیون دولتی روسیه این بمب‌افکن مافوق صوت غول پیکر را که از باند فرودگاهی متعلق به صنایع سازنده آن در قازان در حال برخاستن بود، پخش کرد و پاول زاروبین، خبرنگار با شگفت‌زدگی خبر آن را «رویدادی منحصر به فرد در نوع خود» توصیف کرد.

خبرگزاری «تاس» روسیه به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که مسیر پرواز این بمب افکن یک راز نظامی است.
پوتین 71 ساله در سال 2005 در حین آموزش با مدل قدیمی این بمب افکن پرواز کرده بود.

طبق قرارداد امضا شده در سال 2018، ده بمب افکن هسته‌ای مدرن «Tu-160M» قرار است از هم اکنون تا سال 2027 با قیمت 15 میلیارد روبل (163 میلیون دلار) به نیروی هوایی روسیه تحویل داده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید